Zavrieť

Porady

narok na podporu v nezamestnanosti

1 a pol roka som bola nezamestnaná bez podpory,potom pol roka som bola riadne zamestnaná. Mám teraz nárok na podporu v nezamestnanosti?


Ešte uvažujem nad tým, že by som pomáhala manželovi v podnikaní, môžem pracovať u manžela bez nároku na mzdu a byť dobrovoľne nezamestnaná? a aké odvody by sa mali za mňa platiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    babu27 Pozri príspevok
    ak by to bolo cca 4 hodiny denne, aké by boli odvody?
    Odvody sa platia z vymeriavacieho základu .. takže záleží od toho, koľko zarobíš.
    - viď tabuľka v predch príspevku.

    Ešte si skontroluj, či ti nevznikne nárok na dávku v nezamestnanosti - či si nemala náhodou ešte pred tou nezamestnanosťou nejaký PP

    Ak by si sa chcela dobrovoľne poistiť kôli dávke v nezamestnanosti - tak tam treba platiť celý balík poistenia a aspoň z min VZ .
    Ak by si mala PP na nejaký malý úväzok - tam ten VZ môže byť aj nižžší

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch - čo zrejme nesplňaš.

    2. Ako dobrovolne nezamestnaná (ak nie si poberatelom star.dôchodku), nemôžeš vypomáhať manželovi v podnikaní bez prac.zmluvy alebo dohody

    babu27 je offline (nepripojený) babu27

    babu27
    Takže ak by som občas pomáhala manželovi musím byť riadne u neho zamestnaná? a môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    babu27 Pozri príspevok
    Takže ak by som občas pomáhala manželovi musím byť riadne u neho zamestnaná? a môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah?
    Môže byť medzi manželmi pracovno-právny vzťah - nepôjde o porušenie Zákonníka práce.
    Ak budeš vypomáhať len občas, stačí uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti (výkon práce max. 10 hod. týždenne) - so všetkými povinnosťami voči SP, ZP a DU.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    babu27 Pozri príspevok
    Dakujem za odpovede.
    Ešte doplním - ak by išlo o pravidelný výkon práce, ale menej hodín denne, môžeš uzatvoriť pracovný pomer na kratší pracovný čas.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Asi je to jedno, či si platíš dopbrovolné poistenie v nezamestnanosti 2%, alebo ti ho platí zamestnávateľ-manžel 1% a odvádza aj z tvojho platu 1%.?

    http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...uara-2013/924s

    narok na podporu v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.