Zavrieť

Porady

zamestnaná osoba s príkaznou zmluvou pre DDS

Ahojte, niekto ukončil tému v ktorj som začala problém, preto zakladám novú.
Pôvodná otázka :
Zamestnaná personalistka má mandátnu zmluvu s DDS, príjem z tejto mandátnej zmluvy bol cca 2000 eur. Príjem zo zamestnania je jasný, ale tá mandátna zmluva mi jasná nie je. Čo to je za príjem, či §6 alebo §8? A či k tomu môže mať výdavky. A nemá DIČ, zaujímavé.
Vie mi niekto pomôcť prosím?
Odpoveď bola, že závislá činnosť.
Ale dnes dala papiere a potvrdenie nemá žiadne, len taký ďakovný list od DDS a v ňom uvedené, že za rok 2012 vám bol vyplatený iný nezdanený príjem vo výške 2000 €. Tá zmluva nebola mandátna, ale príkazná.
Prosím vás ešte o trochu času, nemá to byť predsa len §8?
DIČ nemá, je zamestnanec.
Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ak nemá dič, tak je to §8. A z tej sumy zaplatí 19% daň a 14% odvody do ZP ( pošlú liebes brieef zo ZP ).

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    IvetaH Pozri príspevok
    A ešte prosím odpoveď, môže si tam uplaniť nejaké náklady k tomu príjmu?
    Nie, a ani 500 e dole nemôže dať ako pri príjmoch z prenájmu.
    Také čosi som riešila pred rokom, keby mala DIC tak si to hodí do §6 a môže si uplatniť minimálne paušalne výdavky. Takto nič .. a tretina sumy pôjde štátu.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    IvetaH Pozri príspevok
    A ešte prosím odpoveď, môže si tam uplaniť nejaké náklady k tomu príjmu?
    iba skutočné.....
    ​pozri si na § 9/ 1/g ZDP

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    iba pre doplnenie, platí § 8/2 ZDP....

    (2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.

    zvyčajne nie sú žiadne výdavky.....

    ​pri poľnočinnosti je možné uplatniť si 25% - paušál

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    IvetaH Pozri príspevok
    Díky moc a ešte prosím jedna otázka od klienta: Myslíte si, že DU príde na tie peniaze ak ich neprizná a podá len DP typu A?
    Hm... no ja som u toho môjho neriskovala a tento príjem priznala, krátenie dane je trestným činom .. na to som ho upozornila ... tak nechcel riskovať http://hnonline.sk/c4--23883360-k00000_d a radšej si tú dan zaplatí .
    Môj už má živnosť na tú svoju činnosť, výjde ho to lacnejšie ako taká práca na mandátnu zmluvu.

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Díky moc a ešte prosím jedna otázka od klienta: Myslíte si, že DU príde na tie peniaze ak ich neprizná a podá len DP typu A?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Xanti Pozri príspevok
    Nie, a ani 500 e dole nemôže dať ako pri príjmoch z prenájmu.
    Také čosi som riešila pred rokom, keby mala DIC tak si to hodí do §6 a môže si uplatniť minimálne paušalne výdavky. Takto nič .. a tretina sumy pôjde štátu.

    prečo nie je možné odpočítať 500,- EUR?

    neplatí pre ne pragraf 9?
    g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období
    500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len
    príjmy nad takto ustanovenú sumu;

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ja mám problém- príjmy na základe tzv. hráčskej zmluvy, jedná sa o nešpecifikovanú zmluvu, na základe ktorej bolo vyplatené osobe, ktorá nemá DIČ....

    ide to podľa mňa do toho prvého riadku a myslela som, že mu môžem príjem znížiť aspoň o tých 500 EUR....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    JAJA11 Pozri príspevok
    ja mám problém- príjmy na základe tzv. hráčskej zmluvy, jedná sa o nešpecifikovanú zmluvu, na základe ktorej bolo vyplatené osobe, ktorá nemá DIČ....

    ide to podľa mňa do toho prvého riadku a myslela som, že mu môžem príjem znížiť aspoň o tých 500 EUR....
    Do prvého riadku idú príjmy z prenájmu,
    to čo píšeš ty sú tiež ostatné príjmy a prečo sa nemôže znížiť o 500 eur. Lebo tak sa píše v poučení a tiež malými písmenkami pod tabuľkou.

    Ináč rehot, lebo keby mali ludia ostatné príjmy do 500e tak ich ani priznať nemusia. Ale kedže ich majú vyššie tak bohužial plať... i dan i odvody do ZP.

    Resp. opýtaj sa správcu dane, ja som sa svojho pýtala. A tak som dostala už pred rokom poradené. DP nevrátili, nežiadali doplniť. Tento rok som robila opäť DP s príjmami z mandátnej zmluvy .. a zatím klud takže som ho spravila dobre.
    A doslova som sa pýtala na tých 500 e dole ... ani vo sne ani vo sne . Desné .
    Naposledy upravil Xanti : 27.03.13 at 18:13

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Xanti Pozri príspevok
    Do prvého riadku idú príjmy z prenájmu,
    to čo píšeš ty sú tiež ostatné príjmy a prečo sa nemôže znížiť o 500 eur. Lebo tak sa píše v poučení a tiež malými písmenkami pod tabuľkou.

    Ináč rehot, lebo keby mali ludia ostatné príjmy do 500e tak ich ani priznať nemusia. Ale kedže ich majú vyššie tak bohužial plať... i dan i odvody do ZP.

    Resp. opýtaj sa správcu dane, ja som sa svojho pýtala. A tak som dostala už pred rokom poradené. DP nevrátili, nežiadali doplniť. Tento rok som robila opäť DP s príjmami z mandátnej zmluvy .. a zatím klud takže som ho spravila dobre.
    A doslova som sa pýtala na tých 500 e dole ... ani vo sne ani vo sne . Desné .
    tak ja mám už problém vyriešený, ten človek má DIČ ale ja som spravila chybu, zle som sa ho spýtala.... ešte že som mu pri odovzdávaní DP napísala, že ak by mal DIČ, tak by to mal výhodnejšie.....
    Xanti To je super, i ten môj konečne ma počúvol a založil si živnosť . Budú nižšie dane budúci rok

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ale teraz mám problém, do ktorého riadku ide takýto príjem, našla som si v poradcovi že riadok 6 z paragrafu 6, ale nejak mi to nesedí, mali by to byť asistenčné služby.... toto je futbalista s DIČ a od futbalového klubu má príjem na základe zmluvy podľa paragrafu 51.... nemáte niekto s tým skúsenosť?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    dávam aj toto do pozornosti
    http://www.porada.sk/t16310-p8-provi...ml#post1682844
    ... tiež som mala problém s identifikáciou že:
    čo znamená - "výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie"
    a čo - "výdavky na jeho zabezpečenie a udržanie"

    Kitty49 je offline (nepripojený) Kitty49

    Kitty49
    Ak má zamestnanec príjem 2100 eur a príkaznú zmluvu presne na 500 eur,tak nemôže mať výdavky a ani si nemôže uplatniť v plnej výške nezdaniteľnú časť?A z tých 500 eur musí potom odviesť daň?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.