Zavrieť

Porady

predaj druzstevneho bytu a jeho (ne)zdanenie

Mam otazku
mam druzstevny byt (clenske prava v bytovom druzstve) od roku 2001, aktualne ho predavam prostrednictvom realitnej kancelarie a nieje mi jasnych viac veci:

1. aku zmluvu spisem s realitkou? na zaklade coho odstupim clenske prava novemu vlastnikovi?
2. dalej mi ide o zdanienie a a poistenie, od dane z prijmu je oslobodeny prijem:
"z prevodu členských práv v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň 5 rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvu s bytovým družstvom"

Co znamena ze danovnik uzival tento byt na byvanie? ako to dokazem? (byvala som tam ale nemala som tam trvaly pobyt),

este v jednom clanku som nasla k tomuto dodatok: Od 1.1.2011 v platnosti novela zákona o dani z príjmu, ktorá podmienku trvalého pobytu vylúčila z podmienok oslobodenia príjmu z predaja bytu. Cize podla tohto uzivanie bytu neznamena trvaly pobyt. info som cerpala odtial http://www.123peniaze.sk/dane/dan-z-predaja-bytu/

Takze mi nieje jasne co s danami, ci platim alebo nie (to iste s poistenim) resp ci este pred podpisom zmluvy mozem toto nejako ovplyvnit.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    S realitkoui by ste mali spísať zmluvu o sprostredkovaní prevodu členských práv a s tým spojených práv užívania bytu. Členské práva v bytovom družstve sa prevedú zmluvou o prevode členských práv. Podľa môjho názoru nie je potrebné mať v byte trvalý pobyt, dôležité je preukázať užívanie napr. aj svedeckou výpoveďou. Podľa 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov, platí oslobodenie od dane pri prevode členských práv a povinností v bytovom družstve.
    Dobry den, dakujem za odpoved, v tom pripade ako to bude vyzerat buduci rok ked si budem robit danove priznanie? predpokaldam ze ten prijem uvediem a zaroven ho uvediem v inej kolonke oslobodenia od dane, bude potrebne tam dolozit nejaky doklad nejake prehlasenie suseda alebo nieco podobne na zaklade coho preukazujem ze je tento prijem oslobodeny?

    predaj druzstevneho bytu a jeho (ne)zdanenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.