Zavrieť

Porady

predaj bytu pred uplynutím 5 rokov vlastníctva

Kúpila som byt v r. 2012 za 25 t. euro a v roku 2013 ho chcem predať za vyššiu cenu 30 tis. euro, nakoľko som ho rekonštruovala a cena sa navýšila. Budem platiť daň z príjmu z hodnoty 5 tisíc euro? / 30 - 25/ teda 19 % z hodnoty 5 t.? Alebo nebudem platiť žiadnu daň, kedˇže hodnota rekonštrukcie je práve 5 tis. Euro?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Ak mate doklad na rekonstrukciu, dan neplatite. Ak nemate ako zdokladovat, dan bude 19% z 5k + zdravotny odvod 14% z 5k.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    alenka57 Pozri príspevok
    mama dedila po svojej dcére, ale neviem či je to priamy rad, či priamy rad sa počíta iba vtedy, keby zdedila po svojej matke?
    ​Znalecký posudok nebol robený.
    O dedenie v priamom rade ide vtedy, ak poručiteľom je príbuzný v priamom rade, teda priamy predok alebo priamy potomok (napr. rodičia, deti, starí rodičia, vnuci).

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    Dakujem, a ešte jedna otázka: zdedili sme byt v r. 2013, ktorý matka vlastnila 3 roky / tento tiež zdedila a bol vo vlastníctve 10 rokov/.
    Byt chceme predať tento rok, budeme musieť platiť daň z príjmu, kedže ho nebudeme vlastniť 5 rokov? A taktiež aj zdravotné poistenie?
    ​Ďakujeme za odpovede.

    trevize je offline (nepripojený) trevize

    trevize
    Zdravotne poistenie sa plati len ked byt podlieha dani z prijmu. Otazka je, ci toto je ten pripad.

    Ak mama dedila v priamom rade, mozno by sa nemusela platit dan. Ale radsej by som napisal dotaz danovakom.

    Kazdopadne tieto starosti by mohli odpadnut keby ste mali znalecky posudok a byt by ste predavali za nizsiu resp. rovnaku cenu ako je na znaleckom. Samozrejme posudok by sa mal casovo zhodovat s dedicskym konanim.

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    mama dedila po svojej dcére, ale neviem či je to priamy rad, či priamy rad sa počíta iba vtedy, keby zdedila po svojej matke?
    ​Znalecký posudok nebol robený.
    Kvaka Je to dedenie v priamom rade.

    alenka57 je offline (nepripojený) alenka57

    alenka57
    čiže podľa toho dcéra po ktorej mama dedila, bola jej priamy potomok, čiže ide o postupné dedenie v priamom rade.
    A teda jej doba vlastníctva bytu sa započítava do vlastníctva bytu celkového, čiže je splnená podmienka 5 rokov pri postupnpom dedení v priamom rade. Je to tak?

    sebaucta je offline (nepripojený) sebaucta

    sebaucta
    Dobrý den chcela by som sa opýtať niečo podobné k tejto téme....
    Syn dostal od matky darom byt darovacou zmluvou kde nebola uvedená hodnota bytu.Syn nieje majiteľom bytu 5rokov,ale má na byte trvalý pobyt celý život.Pokial ma platiť daň z akej sumy sa bude vychádzať ak v darovacej nebola uvedená?Matka bola majiteľkou bytu a pozemku k nemu prisluchajúcemu cca od roku 1999 čiže ako darkyna podliehala oslobodeniu od dane

    predaj bytu pred uplynutím 5 rokov vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.