Zavrieť

Porady

Vybery spolocnika z sro a dan z prijmov

Spolocnik sro nie je zamestnancom a ani nepobera ziadnu odmenu za funkciu konatela. Nevyplaca si ani dividendy.

Spolocnik sro si vybera peniaze z uctu na vlastnu spotrebu. Uctovnici to uctuju bud na 355 alebo to zauctuju ako fiktivnu dotaciu pokladnice 211/261. Takto to ide den po dni, tyzden po tyzdni, rok po roku a zrazu sa zisti ze na 355 resp. 211 je enormne velka ciastka.

Otazky :
Co hrozi pri danovej kontrole ? Danova kontrola to moze preklasifikovat ako pozicku. Ok, tak je to pozicka, ma sa teda nauctovat v sro obvykly urok a zdanit ho ? To teda nie, nakolko pozicka moze byt uzatvorena v zmysle §658 Obcianskeho zakonnika, kde je napisane, ze pozicka moze byt aj bezurocna. Takze v sro sa nemusi nic dodanovat. Problem je vsak v tom, ze mozno pouzit §5, ods.2 ZDP a povazovat bezurocnu pozicku za nepenazny prijem spolocnika a dodanit mu to. Ale ako ked nepobera ziadnu odmenu a nie je ani zamestnancom ?

Tak danovy kontrolor zajde za spolocnikom a povie mu, ze v zmysle §3,c ZDP si dosiahol nepenazny zdanitelny prijem, za ktory si mal podat danove priznanie. Ale on povie, ze ja vychadzam z §32,1 ktory mi hovori, ze danove priznanie podavat nemusim, lebo vyska pomyselne vykalkulovanych urokov spolu s mojimi ostatnymi prijmami nepresahuje 50% NCZD.

Zaver : Danovy kontrolor nic nezmoze, aj ked uvidi na 211 alebo na 355 stotisic eur. Suhlasite s takymto konstatovanim ?

PS: Poprosim poradakov, ktori sa tu budu vyhrazat, ze navadzam na nejake podvody, aby sa zamysleli nad sebou... toto je realna situacia, ktora sa stala myslim kazdemu uctovnikovi a preto treba o nej diskutovat riesit ju. Dakujem za pochopenie.
Naposledy upravil martinez : 24.04.13 at 13:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Však na konci roku vynuluj 355 a na ďalší rok,keď príde na rozdelenie zisku,tak už nedostane nič, alebo len rozdiel do nároku na zisk a tým ti aj klesne stav na pokladni na učtovnú úroveň, samozrejme dopredu si musí byť vedomý, že to takto bude.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Nemyslím si, že daňový kontrolór ťahá za kratší koniec, nakoľko, keď s.r.o. požičal 355 tisíc EUR tak ich niekde musel aj zarobiť. A nestačí iba zmluva o pôžičke. Stačí spraviť krížovú kontrolu. Zároveň podľa zákona je povinnosť vykazovať a uvádzať pravdivé údaje - pokiaľ neukážeš v pokladni fyzicky túto sumu tiež si skreslila účtovníctvo. Pokuty za účtovníctvo sú dosť vysoké...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tiež si o tom myslim svoje
    ale hotovost na pokladni nemusi byt
    ide o skrytu optimalizaciu daní
    pôžičkami sa kryjú úhrady výdavkov - znižuje sa ZD
    zatajuju prijmy.......... To vsetko skresluje uctovnictvo.

    Len dokazat je totazke. Co s krizovounkontrolou
    ak sa da prehlasiť, že tie peniaze ziskal od celej širokej rodiny?
    len ako priklad.............
    V prípade ked nie je povinnost podavat majetkove priznanie, zastava nazor o tom kratšom konci.........
    Naposledy upravil KEJKA : 25.05.13 at 20:00

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Táto téma je veľmi aktuálna a spoločníci sro, ktorí nemajú primerané znalosti o účtovníctve a myslia si že DÚ nič nezmôže sú realita.

    Postupne:
    Spoločník je spriaznená osoba a teda úrok na pôžičku musí byť slušný. každú pôžička sa raz musí vrátiť a čo potom keď k tomu príde.

    Ja som tiež spoločník a konateľ a teraz už aj dôchodca takže nepoberám žiadny príjem, ktorý ako FO podlieha dani z príjmov. Nemám mzdu tak mám raz za rok vyplatený podiel na zisku. Iný spôsob neexistuje ako vybrať peniaze.

    Pri daňovej kontrole kým som nemal vybavený kontokorent som sa v minulých rokoch najviac bál otázky, prečo platím DPH s opozdením keď v pokladni mám 200 tisíc SK? Našťastie sa ma na to nik nepýtal. A ešte som mal drzosť požiadať o odpustenie penalizácie z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti. To bolo pred 10 rokmi.

    Odvtedy som nemal daňovú kontrolu za celý rok, iba sem tam qartálnu DPH, všetko platím načas.

    Moji klienti v sro nemajú 355 a keď tak sa to vyrovná v priebehu roka s 365.

    Názor, že daňový úrad je bezmocný je mylný. Keď DÚ chce vytiahnuť peniaze od daňovníka tak 3% z majetku vytiahne tak pri každej kontroleto docieli nakoľko nik nemá účtovníctvo bez jediného porušenia zákona o účtovníctve.

    Toľko môj názor.

    apo

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Tu zatial DU ťahá za kratší koniec, opora v zákone nie je. Kontrola sa zatiaľ uspokojila, ak spoločník predložil zmluvu o pozičke.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    FAA Pozri príspevok
    Však na konci roku vynuluj 355 a na ďalší rok,keď príde na rozdelenie zisku,tak už nedostane nič, alebo len rozdiel do nároku na zisk a tým ti aj klesne stav na pokladni na učtovnú úroveň, samozrejme dopredu si musí byť vedomý, že to takto bude.
    a čo obmedzenie hotovostných transakcií? doteraz sa dalo, ale po novom už ťažko.
    ako vynuluje? môže len do pokladne alebo na účet.
    vzhľadom na povinné odvody ZP z podielov na zisku to väčšina tvrdo odmietne.

    Lienuska je offline (nepripojený) Lienuska

    Lienuska
    je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Si si istá, že sa takýchto peňazí netýka zákon o obmedzení platieb v hotovosti?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    hena22 Pozri príspevok
    Si si istá, že sa takýchto peňazí netýka zákon o obmedzení platieb v hotovosti?
    to je jedno ci sa na to vztahuje zakon o obmedzeni platieb v hotovosti alebo nie... podstatne je to, ze ci je to na 355 alebo na 211, danovy kontrolor s tym nic neurobi.... nemoze nic dorubit

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Lienuska Pozri príspevok
    je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.
    a ty máš aké postavenie vo firme, že môžeš rozhodovať o rozdelení zisku? V profile máš samostatný účtovník.

    ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

    ninocka55
    Lienuska Pozri príspevok
    je to aktuálna téma a problém myslím že každej spoločnosti! Ja to všetko riešim ako výber na pokladňu a teraz mu vyplatím dividendy - či chce či nechce odvody z toho už menšie nebudú a vyplatím v hotovosti.
    bez súhlasu spoločníkov by som si toto teda nedovolila

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    To je ťažké niekedy. Mám 7 spoločníkov v 7 sročiek. Ani jeden nechce nič vedieť o rozdelení zisku, o spôsobe účtovania hotovostných výberov, a všeličom inom, dôležité je, nech to urobím ako uznám za vhodné, aj pripravím papier aj ho nečítajú a podpíšu. Tak niekedy ozaj neviem kto v tých 7 sročkách rozhoduje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.