Zavrieť

Porady

Rozdelenie základu dane na rodinných príslušníkov

Je možné rozdeliť daňový základ podnikateľa - SZČO aj na rodinných príslušníkov? Niekde som o tom počula a neviem, aké sú tam podmienky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    V minulosti sa rodinný príslušníci mohli považovať za vypomáhajúce osoby , avšak už je tomu koniec .

    Nemá ako v tejto dobe na rodinného príslušníka uplatňovať pomer príjmov ovplyvňujúcich ZD a ani výdavkov ovplyvňujúcich ZD .
    Jedine v prípade že by vlastnili všetci ŽL samozrejme , musia mať rovnaké živnosti a v tom prípade na základe zmluvy o združení by mohli uplatňovať určený podiel dohodonutý príslušnou zmluvou .

    Inak nie je šanca .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Boli časy, keď sa to dalo. Boli to akože spolupracujúce osoby a delil sa ZD v pomere 80 : 20. Ale to je história.
    V platnom ZoDP nie je žiadne ustanovenie, ktoré by umožňovalo takéto delenie základu dane.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zita5
    V minulosti sa rodinný príslušníci mohli považovať za vypomáhajúce osoby , avšak už je tomu koniec .

    Nemá ako v tejto dobe na rodinného príslušníka uplatňovať pomer príjmov ovplyvňujúcich ZD a ani výdavkov ovplyvňujúcich ZD .
    Jedine v prípade že by vlastnili všetci ŽL samozrejme , musia mať rovnaké živnosti a v tom prípade na základe zmluvy o združení by mohli uplatňovať určený podiel dohodonutý príslušnou zmluvou .

    Inak nie je šanca .
    Aj to združenie by si museli rozmyslieť vopred ( vhľadom na to, že sa vznik združenia oznamuje na DÚ), nie až "po funuse".
    Ak je základ dane vysoký a je predpoklad, že za rok 2006 to bude podobné, treba robiť nejaké opatrenia už teraz!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Johanka , niet lepšieho účtovania , ako prenájom garáže .Je to nezabudnuteľný zážitok . :p

    Ja ,Ty ,Tvoj brat a garáž - zostava ako z rozprávky .

    domacnost je offline (nepripojený) domacnost

    domacnost
    ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?

    Peterka je offline (nepripojený) Peterka

    Peterka
    domacnost
    ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?


    Nenahlasuje a nič nemusí robiť len inkasovať peniaze.
    Všetkých zástancov garáží chcem len upozorniť ma knihu jázd.Občas mi bolo dobré mať jazdu do garáže a späť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    domacnost
    ked sme pri prenájme garáži, chcela by som sa informovať. D§chodca prenajíma garáž jednému SZČO už druhý rok,ako súkromná osoba. V r.2004 mal príjem 15 000,00 za rok, v r.2005 mal príjem 40 000,00 . Moja otázka znie treba tento prenájom niekde nahlásiť , respektívne vzniká mu nejaká daň.povinnosť okrem platenia dane z príjmu?
    Ak mal iba tento príjem za celý kalendárny rok, je to menej ako 1/2 nezdaniteľnej časti základu dane (43.968 SK) - nemá povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov. Nahlasovať nemusí nikde nič.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.