Zavrieť

Porady

Predaj podniku

Podnikateľ začal podnikať v 11.2004. Rok 2004 skončil so stratou
90000. V máji 2005 sa rozhodol predať podnik za 50 000,- Sk. Hodnota zásob, záväzkov, pohľadávok a Sk v banke a pokladni bola mínus 40000,- Sk. Podnikateľ zároveň po predaji ukončil živnosť. Ako to správne zaučtovat v JU. Kupujúci prebral všetky zásoby, záväzky, pohľadávky aj peňažné prostriedky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Keď podnikateľ predal podnik, predaj podniku (resp. kúpu) musí zaúčtovať nový majiteľ. Tento podnikateľ len zdaní 50000, ktoré zinkasoval za predaj podniku. Nový majiteľ kúpil s podnikom aj kompletnú účtovnú evidenciu, ktorú mu musí odovzdať protokolárne. Nový majiteľ pokračuje v účtovaní tam, kde starý prestal.

    Farmeko je offline (nepripojený) Farmeko

    Farmeko
    Predaj podniku je v poriadku. Bola vypracovaná zmluva o predaji podniku a boli odovzdané všetky náležitosti aj s notárskym osvedčením.
    Ide mi o daň z príjmu pre predávajúceho podnikateľa. Uvedie do príjmov z podnikania len tých 50000,- Sk? Môže si uplatniť stratu z predchádzajúceho roka?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Farmeko
    Predaj podniku je v poriadku. Bola vypracovaná zmluva o predaji podniku a boli odovzdané všetky náležitosti aj s notárskym osvedčením.
    Ide mi o daň z príjmu pre predávajúceho podnikateľa. Uvedie do príjmov z podnikania len tých 50000,- Sk? Môže si uplatniť stratu z predchádzajúceho roka?
    nedá sa priamo odpovedať na otázku, z dôvodu nie je uvedené v otázke čo presne zmluva obsahovala, o aký predaj išlo čo všetko v tom bolo zahrnuté... Môžeš si uplatniť daň.stratu pri vykázaní základu dane a to jednorázovo. Základ dane bude upravovať podľa § 19 a podľa § 17 ods.11 zákon o dani z príjmu.

    Farmeko je offline (nepripojený) Farmeko

    Farmeko
    Predmetom zmluvy boli všetky záväzky, pohľadávky, zásoby a zostatok peňažných prostriedkov na účte a v pokladni. Iný majetok nemal.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    V súvislosti s realizáciou kúpy a predaja podniku je potrebné poznamenať, že príjem z predaja podniku alebo jeho časti na základe zmluvy o predaji podniku bude u danej fO patriť medzi príjmy z podnikania a z inej samost.zárob.činnosti podľa § 6 ods.5 písm.c) zákona o dani z príjmov. Do základu dane daňovníka-FO sa v zmysle § 17 ods.11 zákona o dani z príjmov zahrnie rozdiel:

    Príjem z predaja podniku v dohod.kúpnej cene vypočítaš nasledovne:
    + (plus )Závazky
    - (mínus )stav prevádz.peňaž.prostriedkov v bankách, v hotovosti
    - (mínus) hodnota predávaného podniku (ktorá je zahrnovaná do výdavk.podľa § 19 ZDP)
    a to sa = základ dane.

    Predávaj. v JÚ zahrnie do výdavkov aj sumu závazkov vzťahujúcich sa na výdavky. Príjem z predaja podniku sa zahrnie do základu dane v zdaň.období, v ktorom nadobudla účinnosť zmluva o predaji podniku.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Trochu som si to prepočítal a vychádza mi, že pri fyzickej osobe, účtujúcej v podvojnom účtovníctve a predávajúcej podnik, zdaní fyzická osoba v konečnom dôsledku len zisk, ktorý vytvorila pred dátumom predaja podniku a to bez ohľadu na to, za akú cenu predá podnik.

    Dúfam, že sa nemýlim, počítal som to len tak narýchlo.

    Bubuša je offline (nepripojený) Bubuša

    Bubuša
    Kto mi poradi...

    kupili sme čast podniku a ten chceme spojiť s terajším
    , kupili sme len majetok a zamestnacov s záväzkami zamestnancov.
    Ako toto zaučtovať.
    372 hodnota zmluvy ...2 000 000
    znalecký posudok 1 500 000
    Naposledy upravil Bubuša : 16.10.06 at 15:38

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.