Zavrieť

Porady

Prerušuje sa poistenie v nezamestnanosti (platenie do sociálnej poistovne za účelom nároku na dávku v nezamestnanosti) počas doby, keď je zamestnanec na PN alebo OČR?

Dobrý deň,
k dátumu 31.5.2013 by mi mal skončiť pracovný pomer, ktorý tým pádom bude trvať presne 14 mesiacov (teda od 1.4.2012 do 31.5.2013). Pokiaľ viem, tak ak od 1.6.2013 požiadam o zaradenie do evidencie na ÚPSVaR, bude sa mi brať do úvahy posudzované obdobie 3 rokov pred zaradením od 1.6.2010 do 31.5.2013, dúfam, že to píšem správne. Pre úplnosť uvádzam, že moje predchádzajúce pôsobenie bolo nasledovné: od 1.3.2010 do 30.9.2011 trval prvý prac. pomer, od 1.10.2011 do 31.3.2012 som bola na úrade práce ako nezamestnaná a od 1.4.2012 do 31.5.2013 mi teraz plynie spomínaný súčasný prac. pomer. Podľa mojich výpočtov základnú podmienku 730 naplatených dní budem mať týmto splnenú - opravte ma prosím, ak sa mýlim. A ak sa teda nemýlim, budem mať nárok na dávku v nezamestnanosti ak som počas oboch týchto relevantých prac. pomerov bola 1x na dlhej 24 dňovej PN a aj na niekoľkých OČR? V zásade ma zaujíma, či sa doba počas ktorej som PN alebo OČR započítava do doby platenia poistenia v nezamestnanosti, či sa proste platenie tohto poistenia počas PN a OČR neprerušuje.
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď a verím, že sa nájde niekto, kto mi to objasní, keďže som počula vo svojom okolí množstvo dohadov o tom, že práve tieto PN a OČR by mi mohli urobiť škrt cez rozpočet, ak sa teda do doby platenia poistenia v nezamestnanosti nepočítajú, keďže ja už teraz nárok spĺňam len tak tak, lebo som medzi tými dvomi zamestnaniami bola 6 mesiacov nezamestnaná. Osobne si myslím, že tieto dve dávky - nemocenské a poistenie v nezamestnanosti spolu nesúvisia a preto by sa ani nemali ovplyvňovať, ale možno sa mýlim.....Pekný deň, Ivona.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si bola DPN počas trvania zamestnania - tak sa ti neprerušuje poistenie .. normálne trvá, dni sa do obdobia poistenia započítavajú .
    K prerušeniu poistenia - kuk § 26 odst 3 (ale teba sa myslím netýka???)
    A k nároku na dávku v nezamestnanosti kuk § 104 - myslím, že máš dostatočne dlhé poistenie
    ivonkagav Ďakujem za rýchlu reakciu, máš pravdu, § 26 odst 3 sa ma naozaj netýka našťastie, každopádne som teraz spokojnešia keď sa moje predpoklady potvrdili aj od iných ľudí, hneď sa mi bude lepšie dýchať kým doklepem posledné dni v súčasnej práci. Prajem ešte pekný deň.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Poistenie v soc.poistovni (dôch., nemoc, v nezametnanosti) sa prerušuje:
    - ak by ti 1pn trvala viac ako 52týždnov, tak od 365teho dna pn sa poistenie preruší,
    - ak 1 očr trvá viac ako 10kalend. dní, tak od 11dna očr sa poistenie preruší.

    Tiež je podstatné, či si poberala podpodru v obd. 10/2011-3/2012 ak áno, dni pred poberaním predchádzajúcej podpory sa ti druhýkrát už nezartajú do potrebných dní poistenia.
    Katy a R predpokladám, že nepoberala dávku v nezamestnanosti - tá doba predch zamestnania je krátka (ale ktovie, čo predtým??)
    ivonkagav Podobne ako vyššie, aj Tebe ďakujem za odpoveď, ani jedna z možností nie je môj prípad, čiže ani raz som nebola tak dlho na PN a žiadna z OČR nebola dlhšia ako 10 dní, teda asi sa nemusím obávať o dávku v nezamestnanosti. Dávku počas tých šiestich mesiacov nezamestnanosti som vôbec nepoberala, nevyšlo mi nič, keďže pred nástupom do predošlej práce 03/2010 - 09/2011 som bola na materskej a pred materskou som bola študentka, čiže mi vlastne ešte počas aktívneho dospelého života ani raz nevznikol nárok na podporu v nezamestnanosti. Až teraz - našťastie. Zdraví Ivona.

    Prerušuje sa poistenie v nezamestnanosti (platenie do sociálnej poistovne za účelom nároku na dávku v nezamestnanosti) počas doby, keď je zamestnanec na PN alebo OČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.