Zavrieť

Porady

Ako to je s bezpodielovym spoluvlastnictvom?

Pred manželstvom som nadobudla byt-nehnutelnost. Teraz sa chceme stahovat do väčšieho a chcem sa opýtat, že ked tam budem napisana ako vlastnik v novej nehnutelnosti, je to potrebné ošetriť nejakou právnou formou, že ak by došlo k rozvodu, aby sa ta nehnutelnost nedelila, čiže bola moja ako predchádzajúca. Prípadne ako sa to rieši...
Vopred ďakujem
to väčšie bývanie budeme kupovať spolu s manželom, a pravdepodobne väčšiu časť sumy budeme hradiť z peňazí nadobudnutých z predaja mojej nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla pred manželstvom. Ja síce budem písaná ako vlastník, len neviem ako to je s vyrovnaním, ak by došlo nebodaj k rozvodu, či je potrebné niečo spísať napr. už pri kúpe?
Ďakujem
Naposledy upravil lajla7 : 23.05.13 at 16:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dobre je mať na papieri, koľko vkladáš vlastných peňazí a koľko spoločných. Byt nadobudnete do bsm. Pri rozvode sa tie tvoje peniaze z hodnoty bsm odrátajú, deliť sa bude zvyšok, čiže dostaneš viac ako polovicu. Pozri § 150 obč. z.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lajla7 Ano, ale ja chcem aby novy byt bol moj cely, da sa to nejako aj tak? Ďakujem
    draik Ako už bolo spomenuté, zúžte si BSM formou notárskej zápisnice a nový majetok bude Váš. Inak bude totiž majetok v BSM, ak budú na jeho kúpu použité aj peniaze z BSM.
    Mária27 Ak uzavrieš zmluvu sama, budeš z nej mať práva a povinnosti len ty, ale majetok bude v bsm - po rozvode budeš z bytu vyplácať manželovi polovicu z toho, čo sa vložilo z bsm.
      zbaliť
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Ak súčasný byt prerdáte, peniaze za predaj sú mimo vášho bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Ak máte vlastné peniaze nadobudnuté pred vznikom BSM a chcete byt kúpiť mimo manžela, musíte si pred kúpou bytu zúžiť BSM , čo Vám zabezpečí hociktorý notár.
    lajla7 Neviem,či sme sa správne pochopili, to väčšie bývanie budeme kupovať spolu s manželom, a pravdepodobne väčšiu časť sumy budeme hradiť z peňazí nadobudnutých z predaja mojej nehnuteľnosti, ktorú som nadobudla pred manželstvom. Ja síce budem písaná ako vlastník, len neviem ako to je s vyrovnaním, ak by došlo nebodaj k rozvodu, či je potrebné niečo spísať napr. už pri kúpe?
    JUDr. Pavol Kollár Ak bude časť vaša a časť spoločná, tak to rieši zúženie BSM ako som uviedol. Zúžiť BSM musíte pred kúpou nehnuteľnosti. Podľa výšky podielov budete zapísaná sama ako vlastník a spoločne s manželom ako spoluvlastník. Notár alebo advokát Vám pomôžu ako to urobiť.

    Ako to je s bezpodielovym spoluvlastnictvom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.