Zavrieť

Porady

dedicstvo po rodicoch so zrusenym bezpodielovym spoluvlastnictvom

Dobry den, prosim o radu ohladom dedicstva po svojich rodicoch ktory neboli rozvedeni, zili spolu 35 rokov ale mali zrusene BSM. Po zruseni BSM moja mama odkupila byt v ktorom zili s mojim otcom az do jeho smrti. Podielali sa spolu na vsetkych nakladoch na byt, dokonca moj otec sa podielal vacsou castou na nakladoch pretoze mamine prijmy to neumoznovali. Otec zomrel a mama zomrela dva mesiace po nom. Mam nevlastneho brata ktory je biologickym synom mojej mamy nie vsak mojho otca. Predpokladam ze po maminej smrti mi patri urcite polovica bytu po rodicoch ale docitala som sa ze aj moj otec mal dedicske pravo na tento byt pretoze zil s matkou rok v spolocnej domacnosti a podielal sa na nakladoch. Aky podiel z bytu mi teda patri? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No otec by mal nárok na dedičstvo keby žil v čase úmrtia mamy. Ale on zomrel prvý. Takže dediť budete dvaja po mame, ty a tvoj nevlastný brat - každý polovicu.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Po otcovi si dedila rovnakym podielom ty a tvoja mama - jeho manzelka (predpokladam, ze ine deti nemal).
    Ak otec nic nevlastnil, nebolo ale co dedit.
    Po matke uz dedia vsetky jej dedi rovnakym podielm, takze s bratom dedite majetok na polovicu.
    Otec nemohol dedit po matke, kedze zomrel 2 mesiace pred nou.
    Dedil by, keby on zomrel neskor ako matka.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    meamea Pozri príspevok
    no prave, tym ze otec zomrel skor, jeho podiel na byte prechadza na mna... a teraz ked zomrela mama tak mi patri polovica po mame ale aj podiel po otcovi???
    AKý podiel na byte? veď mali zrušené BSM, takže byt už v čase otcovej smrti patril len mame. Tento sa bude dediť rovnakým dielom na vás obidvoch.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Xanti Pozri príspevok
    No otec by mal nárok na dedičstvo keby žil v čase úmrtia mamy. Ale on zomrel prvý. Takže dediť budete dvaja po mame, ty a tvoj nevlastný brat - každý polovicu.
    Súhlasím, samozrejme za predpokladu, že nezanechala závet, ktorý by to upravoval.

    meamea je offline (nepripojený) meamea

    meamea
    no prave, tym ze otec zomrel skor, jeho podiel na byte prechadza na mna... a teraz ked zomrela mama tak mi patri polovica po mame ale aj podiel po otcovi???

    meamea je offline (nepripojený) meamea

    meamea
    ja som myslela, ze tym ze otec zil s mamou v spolocnej domacnosti rok pred smrtou, vztahuje sa na neho 2. dedicska skupina a jeho podiel dedim ja? zakon toto presne neupravuje... Je tvoj nazor odhadom alebo si pravnik? vdaka

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    meamea Pozri príspevok
    ja som myslela, ze tym ze otec zil s mamou v spolocnej domacnosti rok pred smrtou, vztahuje sa na neho 2. dedicska skupina a jeho podiel dedim ja? zakon toto presne neupravuje... Je tvoj nazor odhadom alebo si pravnik? vdaka
    Ty stale pleties dedenie otca, ale otec predsa nemohol dedit po mame, ked zomrel skor ako ona.
    To, ze zil s nou v spolocnej domacnosti nic nemeni na stave vlastnictva k bytu.

    Zakon to upravuje presne len ty sa nejako snazis vycitat z neho aj to, co tam nie je

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Aká 2. dedičská skupina? Ak existuje 1. dedičská skupina, druhá už do úvahy neprichádza. Po otcovi dedí mama a Ty - ak je čo dediť (ale byt nie, ten je len mamin)

    dedicstvo po rodicoch so zrusenym bezpodielovym spoluvlastnictvom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.