Zavrieť

Porady

Dá sa GP odčleniť môj spoluvlastnícky podiel, keď na LV figurujú ešte ďalší štyria spoluvlastníci?

V tomto roku som dedičstvom po otcovi nadobudla spoluvlastnícky podiel - orná pôda. Okrem mňa ešte na LV sú zapísaní štyria spoluvlastníci-otcovi súrodenci,,ktorí nadobudli vlastníctvo ešte v roku 1940 po ich rodičovi. Už nežijú. Chcela by som si sama odčleniť svoj podiel, ktorý je oproti ostatným spoluvlastníkom najväčší, ale nepresahuje nadpolovičnú väčšinu. Koho osloviť, keď na LV sú zapísaní spoluvlastníci ako maloletí. Akým spôsobom sa to dá odčleniť ? Ďakujem za radu.
Mária27 Kto užíva pôdu po zomrelých spoluvlastníkoch? Prečo to nie je prededené? Zrušiť a vyporiadať by mohol spoluvlastníctvo súd, ale predsa ten zvyšok nemôže prisúdiť nežijúcim. Vlastne ty jediná máš právo celý pozemok ako vlastníčka užívať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozor na zákon 180/1995
    § 23

    (1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AmmiS Áno, toto presne platí, ALE iba ak ide o POZEMKY V EXTRAVILANE OBCE.V intraviláne sa pozemky môžu drobiť aj na menej ako 2000m2 a 5000m2.
    Mária27 Veď práve preto máš na to len pozrieť - orná pôda zvyčajne býva v extraviláne .
    Hereditas Nie je to pravidlo, v dedinách je orná pôda často pri domoch.
      zbaliť

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Najprv vysporiadať tak, aby boli žijúci na LV a potom podľa možnosti dohoda o vysporiadaní spol. vzťahov s novým geom. planom, pripojiť k dohode a podať na kataster.
    Už si to riešite? :-)

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Dá sa riešiť odčlenenie pozemku pomocou jednoduchych pozemkovych uprav, info dostanes na prislusnom pozemkovom urade. Toto plati pri pozemku kde je viacej vlastnikov, ale napr. len jeden je zivy...ostatnych musi zastupovať Slovensky pozemkovy fond, ktory ale tiez musi byt zapisany na LV...SPF byva na LV zapisany ako zastupca mrtvych vlastnikov po ROEP, t.j. ked v obci prebehol register obnovenej evidencie pozemkov...ak tam na LV nemate SPF, tak vam jedine ostava podieli prededit a potom riesit

    kevlarko je offline (nepripojený) kevlarko

    kevlarko
    Ja mam podobny problem a tiez by som ho rad vyriesil. Vlastnim podiel o vymere 1300 m2 z celkoveho podielu 13.000 m2, na tomto LV su dalsi 20 majitelia, ktori su bud neznami, alebo je tam Poz. Fond. Podla majitelky od ktorej som ho kupil existuje zaznam, o ktoru cast pozemku sa jedna... Je mozne nejake odclenenie a nasledne vysporiadanie? AKo na to?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik Dohodou so spoluvlastníkmi alebo žalobou na súd. Nekúpili ste konkrétnu časť parcely, ale podiel na celej parcele (aj keď sa spoluvlastníci neformálne mohli dohodnúť, kto bude ktorú časť užívať).
    branislavp s akými spoluvlastníkmi, keď sú nežijúci
    branislavp a súdnou cestou? čo mám uviesť v návrhu, že sa chcem odčleniť a nemám koho osloviť, keď spolupodielníci
    sú nežijúci?
      zbaliť

    Dá sa GP odčleniť môj spoluvlastnícky podiel, keď na LV figurujú ešte ďalší štyria spoluvlastníci?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.