Zavrieť

Porady

Registračná daň za auto a jej zaúčtovanie v PÚ

Pri evidencii nového vozidla do firmy sme zaplatili jednou sumou 990,- EUR poplatok ( poštovou peňažnou poukážkou ). Tento zahrňa evidenciu vozidla na DI + novú registračnú daň.Toto sa udialo 3 dni po tom, ako bolo auto použité už na podnikanie. Je to správny poplatok ( účet 538 ?).
Mirka DM Môžem sa pripojiť k tejto už staršej debate. Práve sa mi vyskytol podobný prípad. Viem že v minulosti kolky, ktoré sa kupovali na prihlásenie vozidla boli súčasť OC vozidla a vstupovala do odpisov. Logicky mi z toho vyplýva, že aj tieto zvýšené registračné poplatky by mali byť súčasť OC vozidla. Ako ste teda uzavreli túto debatu?
Centrum Poslala som mail.otázku na Kontaktné xentrum podpory FR SR B.Bystrica, a odpoveď znie :
" Podľa § 35 ods.1 PÚ pre podnikateľov účtujúcich v PÚ náklady súvisiace s obstaraním majetku ..... vynaložené DO ČASU UVEDENIA MAJETKU DO UŽÍVANIA sú súčasťou obstaracej ceny. Náklady vynaložené PO UVEDENÍ MAJETKU DO UŽÍVANIA SA ÚČTUJÚ OSOBITNE ako náklad "

pokračujem v citácii z odpovee :
" To znamená, že ak náklady súvisiace s prvým zápisom držiteľa vozidla boli vynaložené DO ČASU uvedenia vozidla DO UŽÍVANIA, sú súčasťou OC ."
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuzana.š. je offline (nepripojený) zuzana.š.

    zuzana.š.
    Ja by som to dala ako súčasť vstupnej ceny auta, lebo až následne po zaplatení poplatku bolo auto evidované
    v SR a vydané osvedčenie o evidencii.
    Centrum To je pravda, ale v súvislosti s podnikazeľskými aktivitami mohlo byť už auto a aj bolo ( 3 dni ) používané aj bez evidencie na DI, preto moja otázka ??? Auto už bolo zaevidované v obch.majetku a následne sa evidovalo, priťom vznikli náklady. Ďakujem.

    IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

    IvanPK
    neviem prečo to volete registračná daň, nie je to daň je to správny poplatok za prihlásenie vozidla do evidencie...

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Excise Duty, Lianka, anka_p
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je to náklad, ktorý zvyšuje OC MV.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... súhlasím s odpoveďou z DRSR i s pani Cenigovou.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    anka_p pripájam niečo od Cenigovej....
    do nákladov na obstaranie dlhodobého majetku sa nezahrňajú poplatky platené podľa zákona č. 145-1995 o správnych poplatkov, ktoré sa účtujú na ťarchu účtu 538- ostatné dane a poplatky....
    a patrí tam napr.:
    poplatok na návrh začatia konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností....
    poplatok za zápis prvého alebo ďaľšieho držiteľa MV do evidencie, poplatok za vydanie EČ a pod...
    ide teda o poplatky vyplývajúce zo zákonných predpisov o evidencii nehnuteľnosti a o právach k nehnuteľnostiam, o evidencii MV a držiteľoch MV, ktoré sú už nákladmi súviacími s užívaním majetku....
    Rozalka anka-p, môžeš dať presný zdroj?
    avalik Rozalka, Cenigova - Podvojne uctovnictvo podnikatelov, 2011, str. 97
    promont maja .. ďakujeeem ... práve sa mi tvoja rada zišla ... anka-p ...
      zbaliť

    mojto je offline (nepripojený) mojto

    mojto
    Sú tu 2 protichodné názory, s odstupom času aký máte názor - je to jednorazový náklad alebo výdavok zvyšujúci cenu obstarania?
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Betina2 no práve ! si tiež zrovna nad tým lámem hlavu, my sme mali všetky poplatky vždy účtovane do OC (popkial boli do zaradenia majetku do užívania) a nie priamo do nákladu, a navyše je to teraz o to horšie, že všetky poplatky okrem Registračnej dane (cca 800 eur) sa platili 5.5. a zápis do TP bol 7.5. kedy sa auto aj zaradilo do majetku. Ale registračná daň bola do záväzku predpísaná 6.5. a aj zaplatená z banky 6.5..... najradšej by som sa s tým netrápila a všetko by som naučtovala do obstarania .... ....inak už mi aj bolo radene práve na základe knižky pani Cenigovej dať registračnú daň a aj všetky ostatne poplatky voči štátnej kase (teda platene voči DI a OU pre cestnú dopravu, teda všetko čo ide na účet štátnej pokladnice) bez ohľadu na dátum úhrady priamo do nákladu na 538...ale i ked si cením rady pani Cenigovej a rešpektujem ju, aj ona je len človek - účtovník a nemusí mať jednoznačne pravdu v súlade so zákonom.... Fakt neviem, som na pochybách.
    mojto Práve v spomínanej knižke o tom píše, ale knižka bola napísaná 2011, registračná daň existuje od 2012. Práve zato som na pochybách.
    Betina2 a ostatné kolky a poplatky ako dávate ? lebo aj v tom sú názory rozdielne, jedna účtovnička vraví priamo do nákladu ako službu a druhá že do obstarania...
    TatianaM Ak sa smiem spýtať, ako ste nakoniec zúčtovali registračnú daň?
    tictac7 1. otázka sa nedáva ako komentár
    2. do otázky láskavo zadaj aj dátumy - zaradenie do používania a úhrada poplatku. FS Ti odpovedalo správne, tak ako bola položená otázka, tak odpovedali.
    Gusto A ako by ste zaúčtovali správny poplatok v sume 1 730,- €. Tiež na 538 ?
    TatianaM Dobrý deň je som zaslala dopyt na Finančnú správu a dostala som takúto odpoveď:

    Otázka:

    Pri evidencii nového vozidla do firmy sme zaplatili jednou sumou poplatok 1730,- EUR poštovou peňažnou poukážkou plus 3,10 EUR poplatok na pošte. Poplatok zahrňa evidenciu vozidla na DI + novú registračnú daň. Ako mám uvedenú čiastku zúčtovať v Podvojnom účtovníctve? Je to jednorazový náklad alebo výdavok zvyšujúci cenu obstarania motorového vozidla?


    Odpoveď:

    Dobrý deň,
    v súlade s § 25 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, majetok obstaraný kúpou sa oceňuje obstarávacou cenou, čo je cena, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov spojených s jeho obstaraním. Náklady spojené s obstaraním sa v súlade s § 33 postupov účtovania účtujú do obstarávacej ceny do doby uvedenia tohto majetku do užívania.
    Podľa § 33 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov, dlhodobý hmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný ak je uvedený do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (stavebný zákon, zákon o ochrane pred požiarmi, zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a pod.).
    promont maja .. poprosím doplniť dátum, aj osobu, ktorá takúto odpoveď poskytla, nakoľko to ako argument bez týchto informácii nepostačuje ... či? ..
    TatianaM môžem pozrieť v archíve došlej pošty a preposlať to
    e-mailom
    karakul ... poprosím preposlať aj mne. ďakujem.
    TatianaM 19.05.2014 14:39

    Dobrý deň,
    v súlade s § 25 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, majetok obstaraný kúpou sa oceňuje obstarávacou cenou, čo je cena, za ktorú sa majetok obstaral vrátane nákladov spojených s jeho obstaraním. Náklady spojené s obstaraním sa v súlade s § 33 postupov účtovania účtujú do obstarávacej ceny do doby uvedenia tohto majetku do užívania.
    Podľa § 33 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov, dlhodobý hmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný ak je uvedený do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (stavebný zákon, zákon o ochrane pred požiarmi, zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a pod.).

    ---
    S pozdravom,
    Štefánia Haščíková
    Štefánia Haščíková [sluzby@financnasprava.sk]
      zbaliť

    Registračná daň za auto a jej zaúčtovanie v PÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.