Zavrieť

Porady

NAVIAC Platba do zdravotnej poisťovne.

Klientka, ktorá je čiastočný invalid a má živnosť a platila celý rok do Zdravotnej posťovne. Po zmene zákona v roku 2005 už nemala platiť.

Vedieme jednoduché účtovníctvo.

Otázka znie:
Preplatok na poistnom zaúčtovať ako výdavok ovplyňujúci základ dane, alebo ako neovplyvňujúci a evidovať pohľadávku voči Zdravotnej poisťovni, ktorá sa vysporiada v rámci vyúčtovania zdravotného poistenia.

Ďakujem.

apo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Môj názor, ako VOZD a evidovať ako pohľadávku a preplatok po ročnom zúčtovaní zaúčtovať ako POZD.

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    ondrejvla
    Môj názor, ako VOZD a evidovať ako pohľadávku a preplatok po ročnom zúčtovaní zaúčtovať ako POZD.
    Ďakujem za bleskovú PORADU. Tak ako navrhuješ to bude v súlade filozofiou jednoduchého útovníctva.

    Ešte raz vrelá vďaka.


    apo

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

    1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

    2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

    Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    kukučka
    Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

    1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

    2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

    Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?
    Výdavky = 25% krát príjem + odovdy
    ak si dostala preplatok zo SP tak ti neovplyvní paušalne výdavky,ale základ dane.
    Napr. nemáš žiadne odvody, ale len ten preplatok ( 2000 Sk). Zaúčtuj si to na mzdy mínusom, nie ako príjem.
    a vypočítaš
    výdavky = 25% krát príjem mínus 2000 Sk

    a budeš mať ZD.
    :p

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    kukučka
    Pašálne výdavky v roku 2004 aj 2005, ale v 2005 vrátený preplatok zo soc. poisťovne.

    1. Ak preplatok zaúčtujem ako POZD zmením aj 25% paušálne výdavky

    2. Keďže platba bola v r 2004 ako VOZD dám to teraz mínusom VOZD

    Aj keď sa jedná len o 2 000 Sk a daňový základ je nulový, trápi ma to. Ak by bol príjem vyšší a vychádzala aj daň, v 1. prípade by bola nižšia. Aký je váš názor?
    Úplne súhlasím s Lida.

    Vždy dávame prevádzkovú rážiu mínusom ak sa jedná o dobropisovanú sumu, alebo jedna FO platí odber elektrickej energie a tento náklad si delia medzi seba viaqceré FO, ktoré svoju spotrebu uhradia tomu prvému. Ten prvý neútuje ako príjem, ale prevádzkovú réžiu mínusom. Tento postup sa oplatí aj vtedz ke´d je nikto na hrane 1,5 mil. Sk vo svojich príjmoch a nemá záujem byť platcom DPH.

    Obdobne treba postupovať aj pri preplatkoch na FONDOCH.

    Pri paušálnych výdavkoch je treba dávať pozor na to, aby sme neznižovali základ dane o platby do fondov, ktoré niekto v predošlých rokoch keď nerobil paušálne výdavky neplatil a až na základe výzvy zo soc. aledo zdr. poisťovne ich doplatí. TOTO by bolo v rozpore so zákonom a dani z príjmov, ktorý hovorí, že pri zmene spôsobu zisťovania základu dane sa musí predošlé obdobie uzavrieť ako keby sa malo ukončiť podnikanie.

    Toľko som chcel ešte pripomenúť k platbám do fondov a paušálnzm výdavkom.

    apo

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Šlo mi presne o to - upozorniť na tento problém. Ďakujem za odpovede.
    Doteraz som všade čítala že vrátenú platbu dať ako POZD.
    Aj keď sa jedná o JÚ, ja som za storno vo VOZD.
    Pri paušálnych výdavkoch by došlo ku kráteniu dane.

    NAVIAC Platba do zdravotnej poisťovne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.