Zavrieť

Porady

mám nárok na zaplatenie nadčasov?

Dobrý deň,
včera som sa pýtal na "výpočet minimálneho mzdového nároku" , dnes mám otázku na nárok na zaplatenie nadčasov.
Znenie dodatku , ktorý som "mesel dobrovolne podpísať " .
Zamestnanec bude pracovať 6 hodín denne v nepretržitej trojzmennej prevádzke vrátane sviatkov a dni pracovného pokoja pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase v zmysle §87 ZP podľa mesačného rozpisu zamestnavateľa.
Kedže v mesiaci mi vychádza cca 18 smien a miesto 6 hodín odpracujem 7,5 hodín denne , mám nárok na zaplatenie nadčasov?
Niektoré mesiace sa stáva , že z dôvodou čerpania dovolenky alebo pns - ky odpracujem aj 24 dni. Mám hodinovú minimálnu mzdu 2,08.- € + všetky príplatky ktoré mi patria za nočné , sviatky a víkendové dni. Ak môžem poprosiť o podrobnejšie vysvetlenie tejto problematiky. ĎAKUJEM

V chránenej dielni sme 5 zamestnanci 4 ZŤP A jeden bez postihu.On je platený paušálne , čiže podľa pracovného kalendára a musí odrobiť napr. Jún ma 20 pracovných dni , on ich má naplánované. Ostatný pracovníci sa delia o ten zvyšok a po prepočítaní to vyjde približne na 17 dní pre 3 pracovníkov a18 dní pre jedného. Problém ja aj v tom , že ak sa vyberajú dovolenky alebo je pns - ka , on svoj pracovný fond naplnil a nám sa tie smeny rozpočítajú , pričom dodatok máme na 6 hodín a skutočnosť je 7,5 odrobených hodín na smenu.
Ďalej je tu otázka prepočítania dovolenky do konca roka , lebo dodatok platí od 1.5.13.
Dˇalšia otázka znie , či tento pracovník nieje zvýhodňovaný oproti ZŤP - čkárom
Naposledy upravil lub 123 : 17.06.13 at 13:37
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase sa fond pracovnej doby sleduje za 4 mesiace. Takže tie nadčasy môžu byť len evidenčné a vyčerpáš si náhradné voľno.
    Samozrejme príplatky ti patria. Ale tie nadčasy musí aj zam-eľ vyhodnotiť ako nadčasy - pýtaj si rozvrh zmien, tzv. zmenový kalendár.
    Nadčas sa bude počítať na taký odpracovaný deň, ktorý podľa zmenového kalendára nie je tvojim obvyklým pracovným dňom.

    galina2 je offline (nepripojený) galina2

    galina2
    Áno, máte nárok na mzd. zvýhodnenie za nadčasov. napr. máji bol FPČ 23 dní (aj so sviatkom) x 6 hodín a nad
    je všetko nadčas.
    zlatica76 Galina, a máš toto nejako podchytené zákonom? Lebo, čo som sa doteraz stretla s nepretržitou prevádzkou, tak podľa správnosti to išlo podľa toho, čo povedala Kejka. T.j. môže sa stať, že jej naplánujú a aj odpracuje 24 dní, čiže nič nie je nadčas, ale za 4 mesiace sa spočíta to, čo odpracovala a porovná sa s FPČ. Rozdiel sa vyplatí ako nadčas.
    KEJKA presne tak.

    mám nárok na zaplatenie nadčasov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.