Zavrieť

Porady

Okruh dedičov dodatočného dedičského konania

Podal som návrh na dodatočné dedičské konanie po maminej sestre, ktorá s ňou žila v spoločnej domácnosti 95% svojho života. Zomrela v roku 1986 a v roku 1984 napísala závet.
Bola slobodná a bezdetná. V dobe jej úmrtia aj písania závetu z jej piatich súrodencov žili dvaja. Moja mama a jej brat. V závete odkázala svoj podiel z domu a priľahlej záhrady (1/5 ) mojej matke s tým, že keby ju predumrela tak jej deťom,tzn. mojej sestre a mne. Vzhľadom k tomu, že ostatné nehnuteľnosti boli v družstve a správe štátnych lesov , tak tieto v závete neriešila. Podľa pôvodného dedičského konania, teda čo bolo napísané v závete, nadobudla moja matka a ostatné nehnuteľnosti v družstve a správe štátnych lesov sa mali dediť zo zákona. Dedičia dedičstvo neodmietli. Obaja dedičia po roku 1990 zomreli. Moja matka v roku 1994 a jej brat v roku 2002. Po mame sme zo zákona dedili spolu so sestrou. Po maminom bratovi, nakoľko bol bezdetný, dedila jeho manželka. Tá taktiež v roku 2004 zomrela. Dedičstvo po nej sa vysporiadavalo podľa troch závetov, z ktorých notárka uznala 2. V závetoch boli taxasatívne vymenované nehnuteľnosti , ale aj hnuteľný májetok a komu čo pripadne.
V tomto roku som so sestrou podal návrh na dodatočné dedičské konanie práve na opomenuté nehnuteľnosti, ktoré boli v družstve a u štátnych lesov. Vie mi niekto zodpovedne uviesť , že podľa akých paragrafov sa určuje rozsah dedičov? Môže notárka zobrať do úvahy tú skutočnosť, že pokiaľ sme boli so sestrou slobodní tak sme s ňou taktiež zdieľali spoločnú domácnosť? V ďaľšom jej živote pokiaľ bola zdravá a ku koncu vážne nemocná, sme my so sestrou pomáhali mame pri jej opatere až do samého konca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Okruh dedičov dodatočného dedičského konania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.