Zavrieť

Porady

Predaj bytu po rekonštrukcii a DPH

Fi je plátca DPH. Kúpi byt ( kolaudácia bola 1990) od občana za 10.000,-. Tento zrekonštruuje - výmena jadra,okien, maľovanie.....Náklady súvisiace s prestavbou základ +DPH. 5.000+1.000 DPH
účtujem 1. nákup bytu 10.000,- MD 133/D325
2. náklady na prestavbu 5.000,-MD 133/D325
DPH 1.000,- MD 343( bez odpočtu ) / D325
DPH bez odpočtu do nákladov 1.000,- MD 548/ D 343
predaj bytu (bez DPH) 20.000,- MD 315/D607 - je po kolaudácii viac ako 5 rokov - oslobodenie od DPH
v niektorých prípadoch sa predáva komplet zariadený byt. Môžem v tomto prípade všetky pevne zabudované časti bytu - kúpelňa, plastové okná, kuchynská linka,podlahy, vstavané skrine... (na vstupe neodpočítam DPH) predávať bez DPH a ostatné časti - nábytok, sedačka, posteľ, dekorácie - budem považovať za tovar - na vstupe odpočítam DPH a predávam s DPH ? môžem takto postupovať? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak je po kolaudácii 5 rokov, je to oslobodené - teda máš možnosť využiť § 38
    pardon, zle som to pôvodne napísala -uvádzaš, že firma je platiteľ, len zámerne DPH neodpočítava.
    Podľa mňa sa tak môže rozhodnúť, práve z dôvodu, že byt chce predať bez DPH.
    Ak ide o byt so zariadením, tak tiež môže postupovať podľa popisu, teda kombinovať stavbu+rekonštrukciu bez odpočtu a predaj oslobodený a zariadenie=nábytok=hnuteľné veci s odpočtom a predaj s DPH.
    Naposledy upravil KEJKA : 24.06.13 at 19:57
    vladino45 asi som pomalší, ale nerozumiem , kto tým čo získa? fi je už registrovaná na DPH - ide o to že ten byt bude predávať lacnejšie, to by malo byť v poriadku - 5 rokov po kolaudácii, moje otázky smerujú k tomu ako sa vysporiadať s nákladmi na rekonštrukciu, a predaj zariadeného bytu, z pohľadu DPH. ďakujem
    KEJKA upravila som odpoveď.

    Predaj bytu po rekonštrukcii a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.