Zavrieť

Porady

Kedy sa menil zákonník práce ohľadom nezapočítavania obedňajšej prestávky do pracovného času?

Neviem nájsť kedy sa menil zákon, že obedňajšia prestávka sa nepočíta do odpracovaného času.
Príklad:
Po starom: zamestnanec odpracoval 8 hodín (v tom mal aj 0,5 hod obed).
Mzda za 8 hodín x 3 = 24€
Po novom: zamestnanec odpracoval 7,5 hodín + 0,5 na obed = 8 hodín
Mzda za 7,5 hodiny = 24 €
Jedná sa o to že keď bola zmena zákona tak zamestnávateľ môhol krátiť pracovný čas ale nie mzdu. To znamená že mal prepočítať a dať zamestnancovi mzdu na hodinu 3,20 €.
Prosím Vás, neviete mi poradiť. Bola som vtedy na školení, prebrali sme to s konateľom a neodpočítaval nám čas na jedenie lebo sa mu to nechcelo prerátavať. Teraz si zmyslel, že nám ide pol hodinu stiahnuť ale mzdu už zvýšiť nechce.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Menil sa už dávno, napr. v roku 2005 to už platilo. V každej firme sa vlastne obedňajšia prestávka nadrába, tak vlastne nemá sa čo krátiť. Namiesto 8 hod. sa pracuje 8,5.

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    no čo ja viem, tak táto zmena platí už poriadne dlho, možno už tak dlho, ako uvádza aj Tweety a každej firme sa obed. prestávka nezapočítava do prac. času, takže nechápem v čom je problém. Zaplatené máš za 8hod, no v skutočnosti si v robote 8,5 hod. Hmm a vlastne ani nechápem prečo by mala firma platiť niekomu za to, že je na obede, veď v tom čase nevykonáva prácu a nie je ani k dispozícii zamestnávateľovi. Hádam zamestnanec ma málo tých práv? a kde sú jeho povinnosti potom?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Platilo to už aj v r. 2003.
    Zamestnávateľ nemôže len tak stiahnuť pol hodiny. Dĺžka pracovnej doby je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy a meniť obsah pracovnej zmluvy možno len so súhlasom oboch strán.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Obedňajšia prestávka určite nie je dôvodom na prepočet hodinovej mzdy. To je možné urobiť len v prípade, ak zamestnávatel v KZ dohodne skrátenie týždenného fondu pracovného času zo 40 hod. na 37.5 hod - bez dopadu na mzdu.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    ak sa dobre pamätám, tak to bolo od 1.4.2012, kedy vstúpil do platnosti zákon č. 311/2001 Zákonník práce. Do 31.3.2012 platil zákon 65/1965 Zákonník práce.
    Katy a R Renči - pozri si tie dátumy, čo si napísala

    jazmy je offline (nepripojený) jazmy

    jazmy
    No mám teraz podobný problém, ale myslím, že o tom hovoria prechodné a záverečné ustanovenia Zákonníka práce a to § 251 ods. 3.

    Kedy sa menil zákonník práce ohľadom nezapočítavania obedňajšej prestávky do pracovného času?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.