Zavrieť

Porady

paušálne výdavky a poistné

Živnostník - zvárač, uplatňuje 60% výdavky z príjmov. K výdavkom pripočíta poistné. Otázka: môže si uplatniť aj poistné za rok 2004, ktoré zaplatil v tomto roku? Resp. v roku 2005. Zatiaľ som mu to tam zaradila, ale pre istotu sa vás ešte pýtam. Len na margo - aj za rok 2004 uplatňoval výdavky percentom z príjmov, takže nezaplatené poistné sa nepreukázalo ani vo výkazoch.
Ešte jedna vec ma napadla s daným podnikateľom - vystavoval faktúry v Čechách. Do príjmu mu budem dávať prepočet kurzom v deň, kedy boli faktúry uhradené.
Nemýlim sa?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

    Kačena I.
    Dá si tam celé poistné zaplatené v roku 2005. A výkazy pri percentuálnych výdavkoch nepodávaš. A kurz je zo dňa úhrady faktúry.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Poistné - sú to preukázateľné výdavky r. 2005.
    Pohľadávky - zaúčtuje sa suma v kurze, aký použila príslušná komerčná banka. V prípade, že klient má devízový účet prepočíta sa kurzom NBS.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Marianna01
    Živnostník - zvárač, uplatňuje 60% výdavky z príjmov. K výdavkom pripočíta poistné. Otázka: môže si uplatniť aj poistné za rok 2004, ktoré zaplatil v tomto roku? Resp. v roku 2005. Zatiaľ som mu to tam zaradila, ale pre istotu sa vás ešte pýtam. Len na margo - aj za rok 2004 uplatňoval výdavky percentom z príjmov, takže nezaplatené poistné sa nepreukázalo ani vo výkazoch.
    Ešte jedna vec ma napadla s daným podnikateľom - vystavoval faktúry v Čechách. Do príjmu mu budem dávať prepočet kurzom v deň, kedy boli faktúry uhradené.
    Nemýlim sa?
    Ďakujem
    Marianna , pozor zvárač nemôže uplatňovať remeselné paušálne výdavky vo výške 60% .To by mal byť keď už tak zámočník .

    Zvarač môže buď preukázateľné , alebo 25% .

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Zita5
    Marianna , pozor zvárač nemôže uplatňovať remeselné paušálne výdavky vo výške 60% .To by mal byť keď už tak zámočník .

    Zvarač môže buď preukázateľné , alebo 25% .
    Zitka, áno, máš postreh. Je to zámočník, aj faktúruje za zámočnícke práce. Neviem, prečo som napísala zvárača.

    A všetkým ďakujem za pomoc.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Marianna01
    Zitka, áno, máš postreh. Je to zámočník, aj faktúruje za zámočnícke práce. Neviem, prečo som napísala zvárača.

    A všetkým ďakujem za pomoc.
    Prečo? No asi preto lebo je zvárač a teší sa , že má v živnostenskom liste zámočnícke práce a to mu dopomohlo k 60-tim% výdavkov.A máš to proste zafixované v hlavičke , lebo určite si sa s tým zaoberala.

    Ja som ten istý prípad . Aj ja mám zvárača - zámočnícke práce .

    monibo je offline (nepripojený) monibo

    monibo
    Prosím Vás, poraďte mi. Hľadala som v poradách, ale presnú odpoveď som nenašla. Živnostník účtoval rok 2004 v JÚ. Účtovníčka mu vykázala záväzky nulové, ale zdravotnú poisťovňu za december zaplatil v januári 2005. Môže si uplatniť za rok 2005 25% výdavky? Ďakujem!

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Samozrejme si môže účtovať výdavky percentom z príjmov, ale doporučujem za rok 2004 podať opravné daňové priznanie, kde základ opraví o pohľadávky a záväzky. Presné znenie paragrafov zákona je tu na porade už veľakrát citované.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    monibo
    Prosím Vás, poraďte mi. Hľadala som v poradách, ale presnú odpoveď som nenašla. Živnostník účtoval rok 2004 v JÚ. Účtovníčka mu vykázala záväzky nulové, ale zdravotnú poisťovňu za december zaplatil v januári 2005. Môže si uplatniť za rok 2005 25% výdavky? Ďakujem!
    Podľa môjho názoru môže , lebo tieto fondy by tak či tak platil až v januári, ale nech sa vyjadria aj ostatní . Pokiaľ ich nemal vykazované k 31.12.2004 tak áno .

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Zita5
    Podľa môjho názoru môže , lebo tieto fondy by tak či tak platil až v januári, ale nech sa vyjadria aj ostatní . Pokiaľ ich nemal vykazované k 31.12.2004 tak áno .
    Ja by som súhlasila so Zitou5. Okrem toho o záväzky sa ZD ponižuje, takže ak neupraví ZD za predchádzajúce obdobie, poškodí len sám seba. Ja som maka takýto prípad: ZD za rok 2004 som neupravovala, ale odvody do fondov zaplatené v januári 2005 za december 2004 som do výdavkov roku 2005 nezapočítala.

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Zita5
    Prečo? No asi preto lebo je zvárač a teší sa , že má v živnostenskom liste zámočnícke práce a to mu dopomohlo k 60-tim% výdavkov.A máš to proste zafixované v hlavičke , lebo určite si sa s tým zaoberala.

    Ja som ten istý prípad . Aj ja mám zvárača - zámočnícke práce .
    Vieš, že vlastne áno? Ale tento "môj" má na faktúrach faktúrované zámočnícke práce - pýtala som sa ho, čo robí a o.i. aj zvárača. Takže asi preto

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Marianna01
    Vieš, že vlastne áno? Ale tento "môj" má na faktúrach faktúrované zámočnícke práce - pýtala som sa ho, čo robí a o.i. aj zvárača. Takže asi preto
    Ten istý prípad mám aj ja .....úplne do bodečky ..... aj on fakturuje zámočnícke práce a okrem iného aj z......

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    Zita5
    Ten istý prípad mám aj ja .....úplne do bodečky ..... aj on fakturuje zámočnícke práce a okrem iného aj z......
    Ktovie, či to nie je ovplynené aj regiónom ... :p

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.