Zavrieť

Porady

úroky z omeškania

Zmluvu o nájme bytu som uzavrela 1.6.2012, nájom bol ukončený 31.12.2012. V zmluve je uvedené, že v prípade oneskorených úhrad bude požadovaný úrok z omeškania 0,5 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania. Nájomcovi som robila vyúčtovanie spotreby energií a vyšiel mu nedoplatok 230 euro. Tento som mu poslala 15.6. 2013 s tým, že ho má uhradiť do 7 dní od doručenia. neuhradil a ani neuhradí, iba rozhodnutím súdu. Chcem napísať platobný rozkaz, pričom neviem ako mám uviesť úroky z omeškania, či 0,5 % z dlžnej sumy za každý deň omeškania alebo 5,75 % ako ročnú úrokovú sadzbu?Ďakujem za odborné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Úroky z omeškania sa podľa § 517 obč.zákonníka vyberajú vtedy, ak nie je dlžník povinný platiť poplatky z omeškania. Podľa § 697 sa za úhrady spojené s nájmom bytu vyberajú poplatky z omeškania .
    V nariadení vlády č. 87/1995 je kogentne stanovená horná hranica výšky úrokov aj poplatkov z omeškania, ktorej prekročenie nie je prípusttné.
    Ani keby išlo o zluvnú pokutu, tak vysokú sadzbu by súd neuznal (§ 545a).

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    5,75 % zákonný úrok
    0,5% * 365 = 182,5 % úrok - úrok zo zmluvy

    Pre Vás výhodnejší je zmluvný úrok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.