Zavrieť

Porady

zmena v liste vlastníctva

Chcela by som radu ako postupovať. V roku 2002 mi zomrel manžel, tesne pred jeho úmrtím sme podávali žiadosť a vystavenie listu vlastníctva pri kúpe záhrady. Záhrada nebola po jeho úmrtí daná do dedičského konania, nakoľko ešte nebolo vydané rozhodnutie o vlastníctve. To bolo vydané až v roku 2003. Pri tom všetkom čo sa udialo som na to akosi pozabudla. Teraz by som chcela záhradu predať, ale v liste figuruje môj nebohý manžel. Čo urobiť aby som mohla záhradu predať? Kam sa obrátiť?
petereak tu by bolo treba vidieť podklady, zmluvy a pod.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Citácia :

    " Záhrada nebola po jeho úmrtí daná do dedičského konania, nakoľko ešte nebolo vydané rozhodnutie o vlastníctve. To bolo vydané až v roku 2003. Pri tom všetkom čo sa udialo som na to akosi pozabudla...."
    To pri tom je aj pochopiteľné ...
    Hm ...teraz je rok 2013 .....a toto už nepochopím , nakoľko aj toto je ( bolo ) dôležité vykonať :


    Povinnosť oznámiť katastru všetky aktuálne údaje majú nielen vlastníci, ale aj kompetentné osoby.
    Súd a príslušné orgány, ktoré vyhotovujú verejné listiny, by mali zo zákona do 30 dní listiny expedovať a správa katastra ich následne zapíše do údajov katastra nehnuteľností. Katastre zaevidujú vždy len to, čo im vlastníci a organizácie doručia.

    Čiže ostáva len ísť na kataster a dať urobiť zmeny náležitou formou.
    Podklady priložiť je samozrejmosťou .

    petereak je offline (nepripojený) petereak

    petereak
    majetok by sa mal stať najprv predmetom dedičského konania a následne možno podať návrh na zápis na kataster práve na základe výsledkov dedičského konania

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdepodobne nebude stačiť ísť na kataster, ani dať záhradu do dedičstva po manželovi, ale bude musieť problém riešiť súd.
    Podľa § 7 obč.z. smťou stráca fyzická osoba spôsobilosť mať práva, teda aj nadobúdať vlastnícke právo - úmrtný list má skorší dátum ako rozhodnutie katastra. Aj dedičstvo sa nadobúda ku dňu smrti (§ 460). Kataster nemôže zmeniť svoje rozhodnutie administratívnym zásahom.

    zmena v liste vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.