Zavrieť

Porady

Dedenie po manželovi, nezapísaný majetok a poplatky

Dobrý deň, poprosím vás o pomoc v posúdení mojej situácie ohľadne dedičstva a poplatkov s nimi súvisiacich.
Môj manžel umrel. Zanechal po sebe pozemok, vedený v katastri na jeho meno a dom, ktorý sme síce spoločne postavili v roku 1967, na čo máme doklad o kolaudácií, ale keďže sme nevedeli, že skolaudovaný dom je potrebné zapísať aj na list vlastníctva, do dnešného dňa rodinný dom nie je zapísaný v katastri. Na fakt, že je treba ho dať zapísať nás upozornili pred 2 mesiacmi, keďže sme dom s pozemkom plánovali predať. Objednali sme geometrický plán, aby sa návrh na vklad - zápis na list vlastníctva manžela na jeho základe mohol vykonať. Medzičasom však manžel umrel. Geometrický plán odhalil, že 1/5 domu leží na susedovom pozemku a taktiež 1/5 nami ohradeného "našeho" pozemku je vlastne susedovým pozemkom. Vraj mám teraz postupovať nasledovne: odkúpiť alebo si nechať darovať od susedov "spoločnú" časť pozemku, na ktorom leží naša 1/5 domu ako aj pás pozemku spolu v počte 75 m2. To by bolo asi na moje meno. Čo potom vstupuje do dedičského konania ? Zvýšný pozemok a 4/5 rodinného domu ? Celý rodinný dom s celým pozemkom má znalcom stanovenú cenu cca 48 000 €. Momentálne naň máme kupcov za sumu 45 000 €, ktorí však dom odkúpia až po majetkovom vysporiadaní - dedičskom konaní. Mám dve dcéry, ktoré chcú tiež dediť po ich zosnulom otcovi - aká suma im bude prináležať ? Suma z celého pozemku a domu alebo len zo 4/5 domu a pozemku, ktoré ostali po manželovi ? Alebo sa 4/5 delia medzi mňa ako manželku - polovica zo 4/5 a ich ako deti a mňa ako manželku - každý po jednej tretine zo 4/5 ? Manželov pohreb som platila ja (1000€). Dlhy ani účty v banke nemal. Aké poplatky a v akej sume budeme znášať ? Poplatky platím len ja ako manželka alebo aj deti ak dedia ? Je to pre mňa dosť zložitá situácia a neviem ako sa na ňu pripraviť, preto prosím dobrých ľudí o pomoc - aby som sa vedela dopredu zariadiť ako postupovať. Ďakujem vám veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ohladne pozemku je najjednoduchšie predediť to čo je zapísané v katastri a potom zámennou zmluvou a geometrickým plánom vymeniť so susedom a dať do katastra.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Silvia1101 Ďakujem za posúdenie otázky. Teda hovoríte, že do dedičského konania vstupuje len pozemok zapísaný v katastri a dom, ktorý nie je zapísaný, doň nevstupuje ? Čo navrhujete aby bolo predmetom zámeny v zámennej zmluve, keďže vlastne susedia majú "u nás svoj pozemok" - čo im máme na oplátku zameniť ? Vopred vďaka za vašu reakciu.
    Mária27 Aha, to som pochopila, že aj vy máte susedov aj on váš pozemok - preto zámena
    Silvia1101 Nie, náš dom je z 1/5 na susedovom pozemku a zároveň pás pozemku na dĺžku, ktorý sme si mysleli, že patrí nám a mali ho aj ohradený - ten je tiež susedov. Takže jedine kúpno-predajná zmluva alebo ak by nám to darovali - darovacia. Ale ďakujem za ochotu !
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Výška poplatkov závisí od hodnoty dedičstva - zákonom sú stanovené intervaly sumy a určité % z tej sumy je poplatok.
    Náklady za pohreb sa započítavajú do pasív.
    Poplatky notár vyrúbi každému dedičovi samostatne - podľa veľkosti zdedeného majetku.

    Dedenie po manželovi, nezapísaný majetok a poplatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.