Zavrieť

Porady

Dokladovanie nezdaniteľnej časti

som workoholik
Milé "babulienky"! Potvrďte mi prosím, či mám správny názor, že uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť na manželku /chcem si uplatniť iba časť medzi jej ročným zárobkom napr. 45 tis. Sk a sumou 87 936 Sk/ nemusím dokladovať žiadným dokladom od jej zamestnávateľa. Na našom DÚ vraj požadujú nejaký doklad /potvrdenie o zdan. mzde - čo je nezmysel/.
Usporiadat
ruženka ruženka

ruženka je offline (nepripojený) ruženka

podnikateľka
Ale samozrejme,že musíš dokladovať a to potvrdením o zúčtovaných a vyplatených príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmova o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse na vyživované deti. Nezabudni ešte aj to,že ak ste ty a tvoja manželka boli na PN aj to sa započítava.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jozko1
Milé "babulienky"! Potvrďte mi prosím, či mám správny názor, že uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť na manželku /chcem si uplatniť iba časť medzi jej ročným zárobkom napr. 45 tis. Sk a sumou 87 936 Sk/ nemusím dokladovať žiadným dokladom od jej zamestnávateľa. Na našom DÚ vraj požadujú nejaký doklad /potvrdenie o zdan. mzde - čo je nezmysel/.
Ak RZD robil zamestnávateľ, uvedieš do žiadosti sumu, ktorú si uplatňuješ a finito.Žiadne potvrdenie netreba. Takto je aj pri podávaní DP.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
A ak bola Tvoja manželka dobrovoľne nezamestnaná, musí dať k DP čestné prehlásenie o tom, že v čase keď bola dobrovoľne nezamestnaná nemala žiadne príjmy.
0 0
jozko1 jozko1

jozko1 je offline (nepripojený) jozko1

som workoholik
odkiaľ beriete informáciu, že má byť k tomu ten doklad? Som presvedčený, že my odpovedala správne Tweety!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

mysimis
A ak bola Tvoja manželka dobrovoľne nezamestnaná, musí dať k DP čestné prehlásenie o tom, že v čase keď bola dobrovoľne nezamestnaná nemala žiadne príjmy.
Žiadne čestné prehlásenia sa nedávajú! Daňovník v priznaní vyhlasuje, že všetky uvedené údaje sú správne a úplné.
0 0
jozko1 jozko1

jozko1 je offline (nepripojený) jozko1

som workoholik
Ďakujem za Vašu odpoveď. Som potešený! Ja totiž každej takej takzvanej poradkyni pri vyplňovaní DP, hovorím, že musia vedieeť čo vlastne odomňa chcú. Iné potvrdenie im môžem dať, ale nechcem a na potvrdenie ozdanit. mzde nemajú právo. Veď ja som jej urobil/manželke - nie vlastnej(som poraďák)/ na základe jej žiadosti ročné zúčtovanie dane.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Každá FO, ktorá podáva DP je zodpovedná sama za priznanie všetkých svojich príjmov, výdavkov , odpočitateľných položiek a pod. ,Každého jedného daňovníka môže kontrolovať DÚ a vtedy doloží všetky potrebné doklady. /neprikladáme predsa ani účtovníctvo k DP./
V zákone o DzP v §§36 a 37 je predpísané zdokladovanie DB a NČ na manžela/manželku a živ. poistenie pre zamestnancov, teda pre tých , ktorým robí ročné zúčtovanie zamestnávateľ a logicky DÚ nemôže skontrolovať každého zamestnanca, preto to zamestnanci dokladujú práve zamestnávateľovi, ktorý za nich vypracováva ročné zúčtovanie dane a je za to zúčtovanie i zodpovedný.

Doklady, ktoré je nutné priložiť k DP sú priamo uvedené v DP a ide o Potvrdenia od zamestnávateľov..... /ale tej FO, ktorá predkladá DP, teda, že má aj príjmy podľa 5/ ; rodný list, resp. potvrdenie o návšteve školy, resp. potvrdenie ÚPSV aR o poberaní rodinných prídavkov potrebných k uznaniu DB.
Žiadne iné potvrdenia /pri uplatňovaní nezdaniteľných častí/ sa nevyžadujú. Už vôbec nie je potrebné žiadne čestné prehlásenie nezamestnaných o tom, že nepoberali žiadne príjmy-opakujem, lebo za priznanie všetkých príjmov je FO zodpovedná sama.

DÚ má právo požadovať doklady, ktorými si chce overiť dané skutočnosti- potom nemáme inú možnosť ako takéto doklady predložiť.
Nebuďme však iniciatívni v predkladaní dokladov, ktoré od nás nikto nežiada.
Naposledy upravil evina : 15.03.06 at 18:01
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Niekedy je lepšie ten doklad priložiť, ja som mala také prípady, na jednom DÚ chceli jedno potvrdenie, na druhom iné, pre klienta som potom vyzerala ako hlupák (veď tá nevie čo robí) a tak aby som nevyzerala ako hlupák, zvykla som si dávať k DP doklady, ktoré už odo mňa niekedy chceli a odvtedy mám konečne pokoj. K takým dokladom, ktoré odo mňa chceli, patrí aj potvrdenie o vlastnom príjme manželky/manžela, pri uplatňovaní nezdaniteľnej čiastky.
0 0
dadika dadika

dadika je offline (nepripojený) dadika

väčšinou som sama sebou
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

dadika
súhlasím s Dogickou, dnes som zaniesla DP FO-A a dotyčný musel zdokladovať okrem potvrdení od zamestnávateľov aj to, že bol na úrade práce-čestným prehlásením, že bol v danom období nezamestnaný a nemal žiaden príjem.
No to je ďalší druh potvrdenie, ktoré u nás DÚ vyžaduje - potvrdenie o evidencii na úrade práce.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...
0 0
jozko1 jozko1

jozko1 je offline (nepripojený) jozko1

som workoholik
V pôvodnom zadaní išlo hlavne o to, /AKÝ/ doklad vlastne chcú. Ja som len chcel dodať a pritvrdiť, že potvrdenie o zdaniteľnej mzde v žiadnom prípade NIE.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jozko1
V pôvodnom zadaní išlo hlavne o to, /AKÝ/ doklad vlastne chcú. Ja som len chcel dodať a pritvrdiť, že potvrdenie o zdaniteľnej mzde v žiadnom prípade NIE.
Na NČ na manželku nemajú chcieť priložiť žiadny doklad, nevyplýva to ani zo zákona ani z požadovaných potvrdení priamo v DP.
0 0
jozko1 jozko1

jozko1 je offline (nepripojený) jozko1

som workoholik
evina
Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...
Úplne súhlasim s Evinou a chcem tiež iba dodať, že žiadajú len od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť. Ak s nimi budem vecne a zrozumiteľne komunikovať a vysvetlím im problém, tak potom často to už ani "problém" nie je.
0 0
jozko1 jozko1

jozko1 je offline (nepripojený) jozko1

som workoholik
Johanka
V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....
Sorry, neprečítal som si Johankynu reakciu, lebo vlastne to len opakujem.
Ja vždy hovorím, nemám problém. Zajtra letím na DÚ a zistím, či to je tam skutočne tak. "A majú po chlebe!"
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

evina
Nemierom na nikoho osobne, ale ja som veľkým nepriateľom byrokracie a takýmto spôsobom ju priamo podporujeme. Písala som, že DÚ má právo vyžiadať niektoré doklady, aj keď ja nemám problém sa ani tam pýtať na základe čoho?...

Priloženie takýchto potvrdení a rôznych čestných prehlásení nie je povinné. Je na každom z nás ako sa s tým vyrovnáme, či budeme podporovať narastanie "Potvrdenia o potvrdení". Už som to tu niekoľkokrát spomenula - ja posielam všetky tieto dokumenty na DÚ aj SP a ZP poštou a nikdy nikto po mne nechcel žiadne potvrdenia navyše, lebo by ich musel chcieť písomne, a to je už problém....
Klientovi musím vedieť doložiť, čo žiada zákon a čo žiada pracovnička DÚ z vlastnej iniciatívy...
Evina, ja som to nevzala osobne, ale môj prípad je iný. Za svojich celoročných klientov posielam DP poštou, ale za jednohubky (v jednej téme bol tento krásny Strelcov výraz) neposielam nič, vypíšem DP, prídu, zaplatia a odídu s DP. Keď som prikladala len povinné potvrdenie podľa zákona, tak mi stále niekto volal, že oni od nich chceli to a to..... a ja som si naozaj pripadala ako hlupák. A ja nemám čas chodiť so všetkými DP na DÚ osobne (mám to asi 40 km). A tak teraz vždy klientom vysvetlím, že to a to potvrdenie zo zákona nemusia prikladať, ale je možné že DÚ bude to potvrdenie vyžadovať, tak nech si ho doložia. Odvtedy je všetko O.K. Ja tiež nechcem prispievať k bujneniu byrokracie (aj keď to tak nevyzerá), ale radšej priložím 1 papier navyše, ako vyzerať ako hlupák pred klientom. A tým drobným SZČO aj tak budem darmo vysvetľovať, že zo zákona nemusia nič prikladať, oni prídu na DÚ, tam im pani pri okienku povie, že to musia prikladať, no a predsa pani na DÚ to musí vedieť, tak ako nám to tá účtovníčka povedala...............
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

jozko1
Úplne súhlasim s Evinou a chcem tiež iba dodať, že žiadajú len od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť. Ak s nimi budem vecne a zrozumiteľne komunikovať a vysvetlím im problém, tak potom často to už ani "problém" nie je.
.........od tých, ktorí sa nevedia a nechcú brániť..............
Chcela by som vidieť ako vecne a zrozumiteľne bude komunikovať s DÚ SZČO (murár, stolár a pod.), ktorý za vedenie účtovníctva platia práve preto, že sa v zákonoch vôbec nevyznajú a ani nechcú vyznať. Aj ja keď potrebujem urobiť v dome elektriku, tak zaplatím odborníkovi a nepokúšam sa ju urobiť sama a potom vysvetľovať revíznemu technikovi prečo som to spravila tak a tak................

Dúfam že som sa nikoho nedotkla, ja súhlasím s Evinou, že zákon to neprikazuje a netreba podporovať byrokraciu. Ale drobný živnostník sa na DÚ ťažko ubráni........ Ako si Jozko správne napísal.....nevedia sa brániť....
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dogicka
Evina, ja som to nevzala osobne, ale môj prípad je iný. Za svojich celoročných klientov posielam DP poštou, ale za jednohubky (v jednej téme bol tento krásny Strelcov výraz) neposielam nič, vypíšem DP, prídu, zaplatia a odídu s DP. Keď som prikladala len povinné potvrdenie podľa zákona, tak mi stále niekto volal, že oni od nich chceli to a to..... a ja som si naozaj pripadala ako hlupák. A ja nemám čas chodiť so všetkými DP na DÚ osobne (mám to asi 40 km). A tak teraz vždy klientom vysvetlím, že to a to potvrdenie zo zákona nemusia prikladať, ale je možné že DÚ bude to potvrdenie vyžadovať, tak nech si ho doložia. Odvtedy je všetko O.K. Ja tiež nechcem prispievať k bujneniu byrokracie (aj keď to tak nevyzerá), ale radšej priložím 1 papier navyše, ako vyzerať ako hlupák pred klientom. A tým drobným SZČO aj tak budem darmo vysvetľovať, že zo zákona nemusia nič prikladať, oni prídu na DÚ, tam im pani pri okienku povie, že to musia prikladať, no a predsa pani na DÚ to musí vedieť, tak ako nám to tá účtovníčka povedala...............
Ak sa to týka väčšinou toho istého DÚ je chyba tam.. Chápem presne čo hovoríš, ale ja som v tom neúnavný bojovník.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

evina
Ak sa to týka väčšinou toho istého DÚ je chyba tam.. Chápem presne čo hovoríš, ale ja som v tom neúnavný bojovník.
Asi máš pravdu, ja som to vzdala. Bolo to tak pre mňa jednoduchšie. No čo už...........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať