Zavrieť

Porady

Výpočet materskej vzhľadom na dĺžku a typ trvania pracovných zmlúv a práca popri materskej

Prosím o pomoc pri výpočte materskej:
Predpokladaný termín pôrodu Apríl 2014

Pracujem v jednej práci od 01.09.2011 - dodnes a zmluva je na dobu neurčitú... v hrubom 683 €
ďalej
V druhej práci pracujem na polovičný úväzok od 01.09.2012 do 31.08.2013 ... v hrubom 350 €
Ak tomu dobre rozumiem, tak som splnila podmienku, že z oboch zamestaní som platila odvody viac ako 270 dní... len mi nie je jasné, či sa započítava aj zamestnanie, kde skončí zmluva ešte pred materskou...
Zmluva bude pravdepodobne predĺžená a úväzok bude zvýšený, len neviem, či sa mi oplatí podpísať, či sa bude zaratávať a ako vzhľadom na plánovanú materskú, keďže pôjde teda asi o novú zmluvu...

Veľmi potrebujem aj vedieť, lebo mám v tom riadny chaos, či sa môže pracovať na materskej, alebo nie, na rodičovskej, alebo nie a za akých podmienok (tu mi stačí len "ten správny paragraf"...skúsim riadne naštudovať, len ich je toľko a s toľkými úpravami, že sa v tom strácam...)
Prosím veľmi pekne o radu a vopred ďakujem za odpovede
.....
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
ďakujem ešte raz za všetky rady
Naposledy upravil aantonia : 19.08.13 at 21:27 Dôvod: či som správne pochopila
Mila123 ktoré ti končí pred MD? jedna je na trvalo a druhá teraz končí, alebo?
aantonia tak ako som napísala...jedna končí teraz v auguste a druhú mám na trvalo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podľa súčasného zákona bude nárok na materské z obidvoch poistení ... ak aj teraz skončíš ten 2. PP ... platí pre teba 8mesačná OL .. a ak bude pokračovať ďalej, alebo to bude nový PP s vyšším VZ - tak to by bolo ešte lepšie
    doplním aj sem .. hlave pozri RO a DVZ - §§ 54, 55 ... zák o SP
    Najlepšia možnosť by bola podpísať celkom novú zmluvu .. čiže ten terajší ukončiť PP. - týmto smerom pôsobiť na zamestnávateľa - ak to ide .
    Naposledy upravil Katy a R : 17.08.13 at 09:38

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ako je písané, z oboch nem.poistení v období dva roky pred skutočným pôrodom splnaš 270dní nem.poistenia. Ak v aug. skončí tento prac.pomer a nevznikne ti žiadne nové nem.poistenie po jeho ukončení, tak z tohto nem.poistenia bude rozhodujúce obdobie 1.9.-31.12.2012 (akoby nástup na md bol v posledný den trvania tohto poistenia) a pozor treba na md žiadať presne!!! 6týž. pred termínom, lebo ide o uplatnenie v ochrannej lehote. Z trvalého prac.pomeru bude rozhod. obdobie rok 2013.
    Ak by predlžili prac.pomer, je podstatné či ide o predlženie (tj. nebude odhásenie a prihlásenie na soc.poistovni) alebo o novú zmluvu, (tj. predpokladám v atakom prípade ta odhlásia a nanovo prihlásia). Ak nebude odhláška a prac.pomer bude trvať až do nástupu na md, resp. skoční neskôr ako v r.2013, tak bude rozhod. obdobie rok 2013. Ak by bola odhláška, tak je podstatné, či bude v tomto prac.pomere platené nem.poistenie aspon 90dní do nástupu na md (dni pn, očr sa do toho nerátajú)
    brčko A súhlasím, ak ukončený pp mal vym.základ 350eur a v súčte s druhým poistením nedosiahne maximum, tak po ukončení pp na dobu určitú sa oplatí prihlásiť na pár dní na dobr.poistenie (viac dní by bolo drahé, bo sa platí 33,15% z vym.základu pri dôch.+nem.poistení) a bude vym.základ 393eur, resp. viac, ak bude nástup na md v r.2014. Len potom pozor, zaplatiť v splatnosti, ani o den neskôr a ani o cent menej a so správnym variabil. a špecifickým symbolom, inak nárok nevznikne.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak v druhom zamestnaní, to čo ti končí si mala VZ cca 350€ , pomohlo by ti, aby si si jeden deň pred nástupom na MD prihlásila na celý balík poistenia, na druhý deň pôjdeš na MD, budeš mať vyšší VZ, v roku 2013 by bol 393
    a v roku 2014 bude 402,50€, budeš mať vyššiu MD
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R píše, že možno jej dajú nový PP s vyšším úväzkom, hádam aj vyšší VZ bude. .. a mala by stihnúť aj 90 dní do marca .. antonia - kuk § 54,55 zák o SP.
    ak nedajú - tak si trošku s tým dobrovoľným poistením môže polepšiť (stačí balík DP+ NP)
    Mila123 ale i tak sa jej oplatí DP....pretože nedostane VZ 1179-350 €, resp. budúci rok 1207,50-350 €
    a ešte jedna záležitosť...pri predlžení PPV ja osobne neodhlasujem a neprihlasujem ZC, veĎ PPV neskončil, iba sa predlžil......
    aantonia Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
    1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
    2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
    ďakujem ešte raz za všetky rady
    aantonia Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Ak tomu teda dobre rozumiem, mám dve možnosti:
    1. ak teraz nepodpíšem novú zmluvu, resp. predĺženie (netuším, ako to spravia), tak sa mi pre materskú bude zaratávať tých 350€ za obdobie 09.2012-12.2012 a 683€ pre dané obdobia a ešte si aspoň na jeden deň pred nástupom zaplatím celý balík DP.
    2. ak podpíšem zmluvu na vyšší úväzok a vydržím tam 90 dní, tak sa mi bude zaratávať aj toto obdobie? či musím vydržať aspoň do 01.01.2014, tak sa mi bude zaratávať aj obdobie s polovičným úväzkom aj s vyšším?
    ďakujem ešte raz za všetky rady
      zbaliť

    Výpočet materskej vzhľadom na dĺžku a typ trvania pracovných zmlúv a práca popri materskej

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.