Zavrieť

Porady

Ako ratat nadcas ?

Zdravim, vo firme si ratame nadcasy takto. Pracujeme na smeny ( 11,5hod ) , odpracujem za mesiac 15 x 11,5hod t.j. 172,5 hod. Nadcas ziskame tak, ze zratame kolko je pracovnych dni v mesiaci napr. 22 x 7,5 hod t.j.165hod a tuto hodnotu odratame od odpracovaneho casu, t.j. 172,5 - 165 = 7.5hod nadcasu

Moja otazka znie, ak mam v mesiaci dovolenku, tak sa mi ma cas straveny cerpanim dovolenky odratat z fondu alebo pre vypocet nadcasu sa dovolenka z fondu neodratava?

Dufam, ze som to napisal zrozumitelne a dakujem za odpoved.
Llívia Ako máte rozvrhnutý pracovný čas - rovnomerne, nerovnomerne?
pepa78 robím dva dni denné , dva dni nočné a potom 4 dni volna a to sa opakuje celý rok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Moja otazka znie, ak mam v mesiaci dovolenku, tak sa mi ma cas straveny cerpanim dovolenky odratat z fondu alebo pre vypocet nadcasu sa dovolenka z fondu neodratava?

    Počas dovolenky prácu nevykonávaš, takže sa do fondu pracovného času neráta. Ak má mesiac napr. 22 pracovných dní, zamestnanec má pracovnú z menu v dĺžke 8 hod. a má jeden deň dovolenku, jeho fond prac. času je 22 - 1 = 21 dní x 8 hodín = 168 hod. Čo odpracuje nad 168 hod., je nadčas.
    Aj keby si to rátal tak, že dovolenku z fondu neodrátaš, dostaneš rovnaký výsledok v počte hodín nadčasov. Ale dovolenka je proste dovolenka, nie "pracovný čas":

    Zákonník práce § 85 Pracovný čas
    (1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.
    pepa78 ja som to čítal v zákonniku práce, že dovolenka sa neodratáva z fondu pracovného času pre výpočet nadčasu...len to neviem nikde nájsť

    mkatka je offline (nepripojený) mkatka

    mkatka
    samozrejme, že dovolenku z fondu odrátaš. Ak je v mesiaci 22 pracovných dní a ty si mal 5 dní dovolenky, tak tvoj fond je 17 prac. dní /22-5/ x 7,5 h = 127,5 hod.
    Počet hodín odprac. nad takto vyrátaný fond je nadčas.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.