Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok

Od roku 2009 som invalidný dôchodca /čiastočný/ poberal som 220 .-eur. V júli t.r. som bol prehodnotený na 75% t.j. som poberateľom tzv. plného inv. dôchodku. Obdržal som rozhodnutie od SP kde mi bol priznaný dôchodok vo výške 296.-eur. Zdá sa mi to málo. Mám vedomosť, že tzv. čiastočný je cca 50% plného invalidného dôchodku. Rozdiel medzi tzv. čiastočným a plným je cca 70 eur. Kto má skusenosti a vie mi poradiť ako mám postupovať keď sa mi zdá, že SP mi nesprávne vyrátala inv.dôchodok. V júli mi dali 75%. Predtým som mal 70%.
Naposledy upravil VANUSKA : 29.08.13 at 04:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    neexistuje plný a čiastočný dôchodok. Ale len ID (určuje sa v % znížená schopnosť pracovať) - neuviedol si % - aké si mal predtým ?
    ako je to s výškou - pozri tu : http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2013-a.html#73
    - vieš si aj sám prepočítať (v rozhodnutí máš potrebné údaje k tomu)
    Doplním:
    V rozhodnutí, ktoré máš je aj odôvodnenie - a tam je aj presný výpočet (vieš si to sám skontrolovať - my tie tvoje údaje potrebné k výpočtu nepoznáme!).
    No a je tam aj poučenie o opravnom prostriedku (ako postupovať, keď nesúhlasíš) - môžeš dať návrh na preskúmanie súdom.
    Naposledy upravil Katy a R : 29.08.13 at 08:20

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    meha, terezamaria, avalik, alaya1, Xanti, VANUSKA
    6

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Môžeš požiadať o opätovné prepočítanie výšky ID s tým, že si myslíš, že výpočet nie je správny. Oni ho prepočítajú a pošlú Ti vyjadrenie..
    Katy a R S rozhodnutím posielajú aj prepočet dôchodku (odôvodnenie) .
    - už len preskúmať na súd
    ale netreba v tomto prípade

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Ja mám pocit, že dôchodok máš vypočítaný správne. Nepíšeš koľko ti priznali dôchodok v roku 2009 ked si prvý krát dostal ID.
    Pretože od tej doby sa dôchodok valorizoval tj. zvýšil . A tiež mám pocit, že tento nový dôchodok Ti vypočítali z toho istého základu ako si mal v roku 2009 a nie z toho valorizovaného čo si poberal tento rok.

    Len tak tipujem, že Ti schválili v roku 2009 dôchodok vo výške 207,20 eur alebo tak okolo?

    asterix174 je offline (nepripojený) asterix174

    asterix174
    Je úplne jedno či máš 71, 75 alebo 90 percent., stále ide o plný ID. Skús si to prepočítať, najdi si vzorec na výpočet čiatočného plného ID. A ak ti to ani potom nebude sedieť požiadaj o prepočítanie.

    / Ak u občana schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť klesla o viac ako 70 %, jeho invalidný dôchodok sa vypočíta:
    Invalidný dôchodok (zníženie schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %) = POMB x ODP x ADH
    POMB – priemerný osobný mzdový bod - vypočíta sa ako aritmetický priemer z osobných mzdových bodov v každom roku pred vznikom invalidity, t. j. [OMB(1) + OMB(2) + (OMB(3) +....+OMB(n)]/n, n = počet rokov/obdobie poistenia pred vznikom invalidity
    ODP – obdobie poistenia
    - vypočíta sa ako súčet: počet rokov poistenia občana v Sociálnej poisťovni pred vznikom invalidity + počet rokov, dokedy občan dovŕši dôchodkový vek.

    ADH – aktuálna dôchodková hodnota
    - číslo sa vypočítava podľa vopred daného vzorca a každoročne sa zvyšuje podľa rastu priemernej nominálnej mzdy na Slovensku.
    Naposledy upravil asterix174 : 29.08.13 at 20:46
    Katy a R Presný výpočet dôchodku má už v rozhodnutí zo SP - nemusí ani vzorec hľadať. Aj § 73 má už priložený vyššie.
    Nemôže si to dať prepočítať. Len preskúmať na súd!

    LukBeson je offline (nepripojený) LukBeson

    LukBeson
    myslím, že Tvoj dôchodok "štartoval" v roku 2009 v približnej sume € 200,- a každoročným zvyšovaním dosiahol v r. 2013 hodnotu € 220,- ... Pri získaní 75% miery postihnutia sa Ti následne upravil výpočet z: (POMB x ODP x ADH x percentuálna miera poklesu) na (POMB x ODP x ADH) a teda SP vyrátala inv. dôchodok správne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.