Zavrieť

Porady

BÚ EUR

čaute,
chcela by som sa spýtať, či mi niekto poradí ako mám účtovať výpis z BÚ v EUR, ešte som to nerobila,výbery, príjmy, prepočet a s akým dátumom mám účtovať napr.januárový, ešte ho nemám zaevidovaný, ale tak lopatisticky.
díky za radu
Usporiadat
Bebak Bebak

Bebak je offline (nepripojený) Bebak

sybila3
čaute,
chcela by som sa spýtať, či mi niekto poradí ako mám účtovať výpis z BÚ v EUR, ešte som to nerobila,výbery, príjmy, prepočet a s akým dátumom mám účtovať napr.januárový, ešte ho nemám zaevidovaný, ale tak lopatisticky.
díky za radu
Všetky pohyby na bankovom účte v zahraničnej mene prepočítavas kurzom NBS v deň pripisania čiastky na účet alebo uskutočnenia platby.Čiže ak ti chodia účty priebežne po každom pohybe, tak prepočítavaš vždy s dátumom uvedeným na BU, a ak ti chodí výpis k poslednému dňu v mesiaci, tak dátumom posledného dňa v mesiaci.Jasné, že zostatky sa ti nebudu rovnať, pretože banka prepočítava kurzom NBS, len zostatok. Takže rozdiel bude vyčíslený ako kurzový rozdiel zisk alebo strata na konci roka - ak účtuješ v JU.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Účtujem v PU. Takže zostatok účtu k 31.12.2005, napr.100 eur vynásobím kurzom NBS k tomu dátumu a zadám ako počiatočný stav k 1.1.2006?
Potom tam mám napr. vklad k 17.1. - tiež to musím prepočítať k tomu 17.1.? a účtujem to do denníka normálne ako z BU sk?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sybila3
Účtujem v PU. Takže zostatok účtu k 31.12.2005, napr.100 eur vynásobím kurzom NBS k tomu dátumu a zadám ako počiatočný stav k 1.1.2006?
Potom tam mám napr. vklad k 17.1. - tiež to musím prepočítať k tomu 17.1.? a účtujem to do denníka normálne ako z BU sk?
Zostatky súvahových účtov k 31.12.05 sú počiatočnými stavmi k 1.1.06. Vklad 17.1.06 prepočítaš takisto.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ešte otázočka. Mám tam vklad v hotovosti napr. 1000 EUR, môžem to dať ako vklad z pokladne Sk a prepočítať kurzom a z pokladne Sk odrátať v Sk? Mám v tom trocha hokej, zatiaľ som v eur neúčtovala.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
sybila3
Ešte otázočka. Mám tam vklad v hotovosti napr. 1000 EUR, môžem to dať ako vklad z pokladne Sk a prepočítať kurzom a z pokladne Sk odrátať v Sk? Mám v tom trocha hokej, zatiaľ som v eur neúčtovala.
Ale ak máš vklad 1000 EUR tak to by si mala dať z Euro pokladne .
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No veď práve sa tu hrabem v papieroch od predchádzajúcej účtovníčky a našla som au valut.pokladnu, takže musím to dať ako vklad z pokladne eur a prepočítať kurzom k tomu dnu? Áno?
díky
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ešte k predchádzajúcemu. Ja som si tento rok nevytvorila analytiku na valutovú pokladňu. Dala som si len slovenskú 211000. Ako si môžem zadať valutovú, ked nechcem sk 211 opravovať napr. na 211100. Viem že by malo byť 211100 sl. a 211200 valut.?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
a ako účtovala pred tebou účtovníčka valutovú pokladňu?? nemala na to vytvorenú analytiku? ak áno, tak pokračuj v nej...
a určite si vytvor analytiku aj na slovenskú aj valutovú, nie je dobré účtovať na syntetike...
Naposledy upravil babenko1 : 06.04.06 at 14:23
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
sybila3
No veď práve sa tu hrabem v papieroch od predchádzajúcej účtovníčky a našla som au valut.pokladnu, takže musím to dať ako vklad z pokladne eur a prepočítať kurzom k tomu dnu? Áno?
díky
áno, musíš prepočítať kurzom ku dňu, kedy si vyberala z pokladne a vkladala na BÚ
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

No mala vytvorenú analytiku. Lenže doteraz som účtovala len sk takže mám všetko na 211. ČO to mám všetko aj faktúry a doklady poopravovať na 211/1 a valutovú zadať 211/2 alebo ako?
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
Podľa správnosti by si mala účtovať na 211/1 a valutovú na 211/2...vlastne na všetky účty by si mala mať vytvorenú analytiku...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže z toho vyplýva, že ked mám doteraz len 211 sk, musím to opraviť vo všetkých dokladoch na 211/1 a zadám si 211/2 na valut. pokl.
díky
mám čo robiť, ale je to moja chyba.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
hmm.. ak máš dobrý soft, tak dáš len opravu a opravíš len analytiku... nebude to veľa roboty...
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ja tomuto ako si nerozumiem. K 31.12. bola založená len SK pokladňa, na ktorej bol k 31.12. stav napr:10 000,00 účet 211 1xx. Existoval aj stav valút k 31.12. to znamená mali ste vo firme zostatok k 31.12. napr. české koruny? Ako ste účtovali počas roka tieto valuty , ako ste prepočítavali kurz.rozdiel k 31.12. vo valutovej pokladni? pretože stav k 31.12. sa mal vykázať aj v dokladovej invent. a tento konečný stav bol aj počiatoč.stav k 1.1.2006. Účtovná jednotka si sama v inter.smernici musí určiť , ako bude postupovať pri prekurzovaní bud kurzom nbs, priem.kurzom, komer.kurzom.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Aby bolo jasno,
predchádzajúca účtovníčka, ktorú mala firma dokončila za min.rok dan.prizn. ešte nemám od nej všetky doklady. Manžel je konateľ, ked som sa pýtala, či mám vytvoriť valutovú pokladnu, povedal, že vo valutách nič nenakupovali, lenže nakupovali min. rok, až dnes som došla nato, že mali aj valut.pokl, aj to účtovali, aj mali zaúčt.kurz rozdiel akurát ja som si nevytvorila, teda až teraz som zistila, že tam je zostatok z min.roka a treba vytvoriť val.pokl.
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
a ako si nahadzovala potom počiatočné stavy?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
sybila3
Aby bolo jasno,
predchádzajúca účtovníčka, ktorú mala firma dokončila za min.rok dan.prizn. ešte nemám od nej všetky doklady. Manžel je konateľ, ked som sa pýtala, či mám vytvoriť valutovú pokladnu, povedal, že vo valutách nič nenakupovali, lenže nakupovali min. rok, až dnes som došla nato, že mali aj valut.pokl, aj to účtovali, aj mali zaúčt.kurz rozdiel akurát ja som si nevytvorila, teda až teraz som zistila, že tam je zostatok z min.roka a treba vytvoriť val.pokl.
Ja som to nemyslela v zlom , myslela som , že chceš opravovať doklady za minulý rok, v jednom príspevku som to tak pochopila. Takže ide o vytvorenie valut.pokladni k 1.1.2006, pravda? Dúfam, že to chápem správne.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak bol k 31.12. vykázaný zostatok na 211 , ako celková pokladňa + val.pokladňa s prepočítaním k 31.12., tak k 1.1. 2006 si treba vytvoriť novú anal.účet v HK a preúčtovať zostatok z celej 211 na 211 100- pokladňa v sK a 211 200 - valutová pokladňa.
- na slov.pokladňu 211 100
- na valut.pokladňu 211 200

Ak sa od 1.1. účtovalo , treba aj to poopravovať a dostať sa na konečný stav k dnešnému dňu alebo ku dňu opravy.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ja som to nepochopila v zlom. Vieš ja ešte len s tým začínam a neviem sa vymotať z jej účtovania, lebo tam má same opravy a mám v tom hokej. Počiatočné stavy nemám ešte pozadávané, čakám na pána,kt.mi inštaloval Money S3, ten mi povedal, že mi ich tam pozadáva, zatiaľ nahadzujem bez toho, príde v pondelok, tak dúfam, že to už budem mať v poriadku.Takže si to proste opravím a nebudem nad tým špekulovať.Ale neviem sa z jej papierov vymotať, díky za rady.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ešte jeden dotazík:
poplatky banke si spočítam a na konci mesiaca prerátam kurzom, alebo každý jeden poplatok za výber, príjem...prerátavam a účtujem?
A chcem sa ešte opýtať, či vadí ked mám nejaké veci nahádzané v účte a teraz zaúčtujem napr. pod január.dátum ale číslo dokladu mi hodí napr.40 v marci?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať