Zavrieť

Porady

Aký je správny postup pri dohodároch?

Ako správne postupovať pri dohodároch - mesačné povinnosti ak :
DOVP- uzatvorená od 1.4.2013 - 31.12.2013. Výška mesačnej odmeny podľa počtu odpracovaných hodín, pravidelný príjem. (do 350 hodín)
Prihlásila som 31.03.2013 do SP na poistenia s dátumom od 1.4.2013- pravidelný príjem. Dohodár odrobí len napr. 3 dni v mesiaci 10 hodín. Robím evidenciu dochádzky, v ZP prihlasujem len na dni, kedy pracoval.
Neviem či postupujem správne voči SP.
Prosím poradiť.
Naposledy upravil Daniela12345 : 30.08.13 at 16:58
milka1619 Ja sa chcem spýtať na dohodárov - mám 2 :
1. z-nec má uzatvorenú dohodu o pr. činnosti - v nej je uvedené - odpracovať 10 hod. týždenne. V auguste nechodil do práce.
2. z-nec má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti - v nej uvedené - odpracovať 8 hodín týždenne.

Je potrebné robiť u nich prerušenie poistenia? Ja som to nerobila. Prosím poradiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

    katka 23
    áno postupuješ správne, to usmernenie zo stránky SP platí v prípade ak zamestnávateľ nariadil zamestnancovi prácu na určitý deň a on ju nemôže vykonať z dôvodu osobných prekážok - pohreb rod.príslušníka, OČR, svadba a pod. vtedy dohodárovi náhrady odmeny nepatrí ale neprítomnosť v práci mu zam - eľ ospravedlní,na tento deň je potrebné dohodára odhlásiť
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Daniela12345 Ešte prosím poradiť - mám z-naca DoPČ - v dohode uvedené 10 hod. týždenne. Zamestnanec - dohodár nepracoval už 3 týždne. Čo v takomto prípade? Ja som ho neodhlasovala. Je to správne?
    mondes Čo sa týka SP, tak je to ok, ale v ZP ho bolo potrebné odhlásiť.
    avalik otazky sa nezadavaju do komentarov
    Daniela12345 V ZP je odhlásený.
    A ešte - štátny sviatok u dohodároch? Dohodárom neplatím št. sviatok a prerušenie ...?
    avalik Daniela, pozri etiketu porady a skus najprv vyhladavat
    mondes štátne sviatky sa dohodárom nepreplácajú a ja ich v SP neprerušujem. Čiže v SP len prihlásiť deň pred uzatvorením dohody a odhlásiť najneskôr deň po ukončení dohody. V ZP prihlasovať a odhlasovať na odpracované dni, ak však pracujú v kuse okrem vikendov, tak v ZP tiež stačí prihlásiť na začiatku, teda do 8 dní a do 8 dní od ukončenia odhllásiť.
      zbaliť

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Áno, voči SP postupujete správne a najneskôr 1.1.2014 urobiť v SP odhlášku. (no podľa tohto dátumu by bolo lepšie už toho 31.12.2013). Nezabudnúť posielať mesačné výkazy do poisťovní..
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Daniela12345 Dnes som na stránke SP našla správu zo dňa 23.08.2013 - Prerušenie poistenia ....
    Neviem či nemám prúúúser. Ja žiadne prerušenie poistenia u dohodára nerobím.
    avalik je u zamestnanca dovod na taketo prerusenie poistenia?
    Daniela12345 Neviem či správne som pochopila tento príspevok SP.
    Dohodár skrátka príde len 3 dni v mesiaci do práce po 3 hodiny. Na dni kedy nerobí mu musím dať prerušenie poistenia? Alebo čoho sa týkajú tieto prerušenia?
    avalik pozri § 26 ZoSP - nie je tam uvedene, ze sa dohodarovi SP prerusuje v dnoch kedy nema urcenu pracovnu zmenu
    milka1619 Ja sa chcem spýtať na dohodárov - mám 2 :
    1. z-nec má uzatvorenú dohodu o pr. činnosti - v nej je uvedené - odpracovať 10 hod. týždenne. V auguste nechodil do práce.
    2. z-nec má uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti - v nej uvedené - odpracovať 8 hodín týždenne.

    Je potrebné robiť u nich prerušenie poistenia? Ja som to nerobila. Prosím poradiť.
    avalik vymaz otazky z komentarov -otazka sa zadava len raz a samostatne
      zbaliť

    ecompka je offline (nepripojený) ecompka

    ecompka
    Ja som volala preto aj na sociálnu poisťovnu, keď som to zbadala na ich stránke.
    Pani mi povedala, že to všetci robia tak, že dohodárov neodhlasujú na dni kedy nerobí.A že k tomu ešte nedostali usmernenie, Že to vyjadrenie na stránke SP možno chápať tak, že ak dohodár má zmluvu postavenú tak, že má pracovať každý den a on nepríde do práce, vtedy treba urobiť prerušenie. Ale mne sa to moc nezdá???? Táto otázku je už položená aj na Drakovi-ale neviem, nejako tam nik neodpovedá.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Nie, ja žiadne prerušenie nerobím, len vo výkaze zadám VZ a z neho vypočítam odvody a ten VZ je niekedy vyšší a niekedy nižší. Podľa počtu odprac. dní, resp. hodín.
    Daniela12345 Ja postupujem rovnako.
    Daniela12345 Postupujem rovnako.
    Daniela12345 Sú viacerí takí, ktorí neodhlasujú ...?
      zbaliť

    Aký je správny postup pri dohodároch?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.