Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - typ B

Chcem pomôcť známemu pri vypísaní daňového priznania a keďže si nie som celkom istá, chcem, aby mi to skúsenejší Poraďáci potvrdili alebo vyvrátili.
1. Daňovník mal Sociálnou poisťovňou vyplatené dávky z garančného poistenia - zamestnávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti. Podľa môjho názoru sú tieto dávky oslobodené od dane z príjmu - viď § 9 ods. 2 a/... v ňom vidím dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia... Zaradila som to správne? Čiže nepôjde to do daňového priznania.
2. Ten istý človek mal príjem z predaja autorských práv. Tieto zaradím v plnej výške do § 6 ods.2 písm.a a uplatním si 25% výdavky? Je to tak?
Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Prosííííííííííííííííííííííí ííím. Nikto nemá s tým skúsenosť? Nikto nevie poradiť? Potrebujem to vedieť podľa možnosti dnes.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    V komentári k ZoDP je v §9 ods.2 písm. a/ ako oslobodená uvedená aj dávka z garančného poistenia.

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    Alenka keď ti to pomôže, je myslím že rozmýšľaš v obidvoch bodoch správne. Čo sa týka dávok z garančného fondu spadajú naozaj do §9 ods.2 písm.a). V Poradcovi je to aj vo výklade napísané. Osobné skúsenosti ale s tým nemám. A z tých príjmov z autorských práv môžeš uplatniť 25% ale aj skutočné výdavky.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Skutočné výdavky nemal žiadne, takže dáme tých 25%. Ďakujem za odsúhlasenie. Ste zlaté... Hádam to teda tak bude.

    boitana je offline (nepripojený) boitana

    boitana
    ahojte ,aj ja by som potrebovala poradit vypisujem tlacivo typ B a v odiel III v bode 29 a 30 neviem ci mam uviest vysku jeho dochodku-je to invalidny dochodca ktory podnika,a tento prijem nie je zdanitelnym prijmom- sice tam sa uvadzaju asi len starobne dochodky lebo je to §11 odst 2 a invalidny spada do §11 odst 1 ,ale nemam doma zakon tak som sa trochu domotala ak mozete poradte mi dakujem
    Naposledy upravil boitana : 16.03.06 at 15:09 Dôvod: zle napisane slovo

    Simonab je offline (nepripojený) Simonab

    Simonab
    boitana
    ahojte ,aj ja by som potrebovala poradit vypisujem tlacivo typ B a v odiel III v bode 29 a 30 neviem ci mam uviest vysku jeho dochodku-je to invalidny dochodca ktory podnika,a tento prijem nie je zdanitelnym prijmom- sice tam sa uvadzaju asi len starobne dochodky lebo je to §11 odst 2 a invalidny spada do §11 odst 1 ,ale nemam doma zakon tak som sa trochu domotala ak mozete poradte mi dakujem
    Jarka, invalidný dôchodok sa tam neuvádza. To viem určite.
    No ale teraz ma napadlo. Treba tam uvádzať starobný alebo výsluhový dôchodok ak ho mám vyšší ako nezdaniteľná časť a teda si ju nemôžem uplatniť?

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    alušik
    Chcem pomôcť známemu pri vypísaní daňového priznania a keďže si nie som celkom istá, chcem, aby mi to skúsenejší Poraďáci potvrdili alebo vyvrátili.
    1. Daňovník mal Sociálnou poisťovňou vyplatené dávky z garančného poistenia - zamestnávateľ sa dostal do platobnej neschopnosti. Podľa môjho názoru sú tieto dávky oslobodené od dane z príjmu - viď § 9 ods. 2 a/... v ňom vidím dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia... Zaradila som to správne? Čiže nepôjde to do daňového priznania.
    2. Ten istý človek mal príjem z predaja autorských práv. Tieto zaradím v plnej výške do § 6 ods.2 písm.a a uplatním si 25% výdavky? Je to tak?
    Vopred ďakujem za odpovede.
    alusik oba body mas spravne

    Viki je offline (nepripojený) Viki

    žena Viki
    Simonab
    Jarka, invalidný dôchodok sa tam neuvádza. To viem určite.
    No ale teraz ma napadlo. Treba tam uvádzať starobný alebo výsluhový dôchodok ak ho mám vyšší ako nezdaniteľná časť a teda si ju nemôžem uplatniť?
    Tak ako? Je potrebné uviesť do DP-B starobný dôchodok keď bol vyšší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka?

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Viki
    Tak ako? Je potrebné uviesť do DP-B starobný dôchodok keď bol vyšší ako nezdaniteľná čiastka na daňovníka?
    Je to zbytočné, veď si neuplatňuje nezdaniteľnú časť na daňovníka. Uvádzaš len vtedy, ak by bol dôchodok nižší ako NČZD a daňovník by si uplatňoval rozdiel medzi dôchodkom a NČZD.

    Daňové priznanie - typ B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.