Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky 60 %.

ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
.....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
ĎAKUJEM!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nákup a následný predaj je voľná živnosť, nie remeselná.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Judita 27
    ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
    .....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
    mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
    ĎAKUJEM!

    Ak máš na mysli , že pri remeselnej živnosti nakúpiť tovar a s Tvojou prácou ho predať tak , tieto výdavky máš pokryté v tých 60-tich%.
    Ty musíš v prvom rade vedieť , že ako je lepšie pre Teba účtovať výdaje ,či preukázateľným spôsobom alebo paušálnym .

    Ale ak máš na mysli len - nákup-predaj v nezmenom stave - to nie je remeselná živnosť .

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Judita 27
    ZDRAVÍM Vás a prosím o radu:
    .....daňovník, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
    mám tomu rozumieť tak, že tento remeselník (klampiar-pokrývač) nemôže materiál, ktorý bude montovať nakúpiť a predať ?
    ĎAKUJEM!
    Juditka, podstata je v tom, že ak chce mať uplatnené 60% výdavky, to je že sú pre teba výhodnejšie, musí byť v texte faktúry uvedené : faktúrujem vám klampiarske a kytinárske práce vrátane dodávky materialu atď... Proste takú činnosť, ktorá je v Ž.zákone medzi remeselnými živnosťami a ty ju máš v ŽL.
    Pekný večer...

    Judita 27 je offline (nepripojený) Judita 27

    Judita 27
    Ďakujem za odpovede. Myslím, že som sa nie celkom správne vyjadrila. Ja ( vlastne manžel) ,by som potrebovala vedieť,že ak si chcem uplatniť pauš.výd. 60%, či môžem na fáktúre za prácu fartúrovať aj materiá (lebo to už je maloobchod a padám na 25%) Pekný zvyšok večera

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Je tu nejaký komunikačný šum . Prečo by nemohli "remeselníci " faktúrovať materiál? To, že ho nemôžu predať v nezmenenom stave je jasné. Ale v rámci svojej činnosti s tým nie je žiadny problém. Však oni ho montujú. Keď to rozšírim napr. na kaderníčky - tiež predávajú aj materiál. Iný "remeselník" - opravár karosérií - ten dokonca musí na faktúru rozpísať aj použitý materiál, napr. pri oprave auta v rámci nejakej poistnej udalosti...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Johanka , no nejako som potom nepochopila remeselnú činnosť , i keď Tvoje tvrdenie by malo byť opodstatnené .
    A je to fakt lebo podľa § 6 odst.10 - takýto živnostník musí viesť evidenciu o príjmoch , zásobách a pohľadávkach .To znamená , že keď vedie evidenciu o zásobách , tak ich môže aj fakturovať .


    Sorry , ospravedlňujem sa zadávateľke otázky .

    Johanka , Ty si určite sedela v garáži a počula ten komunikačný šum.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Judita 27
    Ďakujem za odpovede. Myslím, že som sa nie celkom správne vyjadrila. Ja ( vlastne manžel) ,by som potrebovala vedieť,že ak si chcem uplatniť pauš.výd. 60%, či môžem na fáktúre za prácu fartúrovať aj materiá (lebo to už je maloobchod a padám na 25%) Pekný zvyšok večera
    Juditka, veď to máš jasne napísané v príspevku 4, alebo neveríš niet viac čo dodať.

    Judita 27 je offline (nepripojený) Judita 27

    Judita 27
    Hurá, už to chápem,dúfam...
    Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
    mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
    a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
    Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.
    Ďakujem.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Judita 27
    Hurá, už to chápem,dúfam...
    Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
    mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
    a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
    Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.
    Ďakujem.
    Ano chápeš to dobre, len si daj pozor na textáciu vo faktúre aby bola v súlade čo máš v ŽL a kludne tam zamontuj aj použitý material

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tak teraz ja nechápem , že vlastne za čo som sa ospravedlňovala .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Judita 27
    Hurá, už to chápem,dúfam...
    Daňovník-živnostník-remeselník si môže uplatniť pauš.výd.vo výške60% ak
    mal PRÍJEM LEN z vykonávania remeselnej živnosti podľa osobitného predpisu
    a za materiál, ktorý k tom potrebuje PRÍJEM (zisk) nemá.Ak by mal,už nie je len remeselník ,ale aj predajca a má nárok len na 25%.
    Nerada by som okradla štát o 35% z môjho príjmu.
    Ďakujem.
    K tomu červeným zvýraznenému - nerozmýšľaj o príjme z predaja materiálu. Každý "remeselník" potrebuje k svojej činnosti aj nejaký materiál. Nemôže stále faktúrovať iba za prácu. Fakturuje komplet za svoju činnosť, ktorej súčasťou je aj montáž , výroba, ....
    Normálne vyfakturuješ napr. kamenár - výroba pomníka 10.000 Sk
    použitý materiál (nejaký rozpis) 20.000 Sk. Stále máš nárok na 60 %.

    Judita 27 je offline (nepripojený) Judita 27

    Judita 27
    Ženičky milé. káždá ste mali pravdu. Z toho vyplýva:
    Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
    Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Judita 27
    Ženičky milé. káždá ste mali pravdu. Z toho vyplýva:
    Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
    Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.
    Juditka a teraz čo ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Juditka, ale to je ako nedokončená pieseň , ako si prišla k tomuto záveru.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Judita 27
    Ženičky milé. káždá ste mali pravdu. Z toho vyplýva:
    Remeselník samozrejme materiál fakturovať môže, aj samostatne predávať v pôvodnom stave ak chce.
    Ale skupina 113, ktorá si chce uplatniť pauš.výdavky vo výške 60%,može fartúrovať výlučne prácu. Materiál,myslím tým len spotrebný, má zahrnutý v cene práce.
    Samostatne predávať v pôvodnom stave - môže, jedine keby do faktúry napísal, že predáva prebytočný materiál ( napr. končí činnosť). Ak by ho predával pravidelne v nezmenenom stave, už by neišlo o materiál , ale o tovar. Ak by to predával v zmysle predchádzajúcej vety ako tovar, už by išlo o obchodnú činnosť a nie o niektorú z remeselných.
    K skupine 113 (ale aj ostatným) - nemôžeš na faktúry písať iba prácu, ak predávajú svoju prácu ako službu aj s montážou materiálu. Napr. dám si niečo postaviť od murára a chcem si to dať preplatiť zo stavebného sporenia. Nemôžem tam prísť s faktúrou, kde bude napísané - stavebné práce 150.000 Sk. To je z môjho pohľadu ako zákazníka. S pohľadu remeselníka - neviem ako by s takejto faktúry vedel vysvetliť, kde "minul" nakúpený materiál , to už nehovorím o tom ako by si viedol skladovú evidenciu.

    dipe je offline (nepripojený) dipe

    dipe
    Prajem Vám pekný večer.
    Poraďte mi niekto s mojím problémom,remeselnú živnosť som začal 9/05.
    Ako si mám uplatniť paušalné výdavky?60% môžem uplatniť aj keď som podnikal len 4 mesiace?

    Ďakujem!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš, samozrejme len z týchto príjmov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš, samozrejme len z týchto príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.