Zavrieť

Porady

Dedenie po nevlastnom otcovi

Chcem požiadať o radu, ako je to s dedením v tomto prípade. Manžel má nevlastného otca, ktorý ho neosvojil, teda nemajú ani spoločné priezvisko, ale tento otčim nemá ani žiadne iné deti. Čo sa stane v prípade, ak manželova matka s otčimom nezanechajú žiadny závet. Bude dediť ich majetok iba manžel? Alebo aj súrodenci jeho otčima? V zákone som našla, že súrodenci sú 3. skupina zákonných dedičov, tak neviem či aj v tomto prípade.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak by zomrel manžel skôr, dedila by v druhej skupine manželka (sama - ak nemá manžel rodičov). Ak by zomrela manželka, dedia by sa polovica majetku z BSM - manžel so synom napoly (polovica by zostala manželovi ako jeho časť BSM).
    Po manželovi by ale potom dedili len súrodenci, bez nevlastného syna
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    doratova Ďakujem, toto som potrebovala počuť. Znamená to, že by sa to dalo spraviť závetom? Teda že by byt nechali manželovi? Lebo viem, že to tak plánujú, ale myslia si, že to automaticky pripadne jemu.
    arizona Ano, urcite je to lepsie. Po smrti bude niekto tazko arguentovat, ze zomrely tak planoval urobit...
    Mária27 treba závet - nič sa nestane, ak bude napísaný už teraz, dá sa hocikedy zrušiť alebo nahradiť novým
    Dáša_ a manžel je aj jediným dieťaťom svojej matky? V tom prípade buď závet alebo napríklad darovanie už za života napríklad s vecným bremenom dožitia
    doratova áno, manžel je jediným dieťaťom a jeho otčim má ešte žijúcu matku a dvoch súrodencov s rodinami.
      zbaliť

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    ak by sa stalo ....tvoj manžel bude dediť iba po matke....

    K dedeniu zo zákona dôjde , pokiaľ dotyčná osoba zomrela bez zanechania závete.Alebo ak ten, kto mal podľa závetu dediť z akéhokoľvek dôvodu toto dedičstvo odmietne. Tiež v prípade ak ide o vec, na ktorú dotyčný v závete zabudol alebo ju vynechal.

    K dedeniu zo zákona dôjde , pokiaľ dotyčná osoba zomrela bez zanechania závete.Alebo ak ten, kto mal podľa závetu dediť z akéhokoľvek dôvodu toto dedičstvo odmietne. Tiež v prípade ak ide o vec, na ktorú dotyčný v závete zabudol alebo ju vynechal.Zákonní dediči sa delia na 4 skupiny:

    1.skupina - manžel a děti zůstavitele – ti se podělí rovným dílem.Predpokladom pre dedenia manžela alebo manželky nebohého je trvajúci manželský zväzok v dobe úmrtia. Takáto osoba môže zdediť najviac polovicu majetku, v prípade, že je tu len jeden spoločný potomok. Ďalej nie je žiadny rozdiel medzi manželskými a nemanželskými potomkami, medzi detmi pokrvnými a osvojenými.Výnimku tvoria deti "nevlastné", ktoré nededia. Namiesto potomka, ktorý dedičstvo neprevezme nastupujú jeho deti(vnuci, pravnuci). Bližší potomkovia vylučujú z dedenia vzdialených príbuzných.2.skupinaprichádza na radu za predpokladu, že dedičstvo neprevezme alebo z iného dôvodu nenadobudne ani jediný z potomkov. Manžel, otec, matka a osoby, ktorí žili zo zostaviteľom v spoločnej domácnosti aspoň počas doby jedného roka pred jeho smrťou a teda sa starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaný na výživu zostaviteľa majú v tomto prípade nárok. Manžel je pritom v tejto skupine zvýhodnený. Pripadla by mu najmenej polovica dedictva. A to len za predpokladu, že sa o dedičstvo uchádza aspoň jeden ďalší dedič z tejto skupiny, inak mu pripadne celé dedičstvo.Otec, matka a osoba žijúca so zostaviteľom viac ako rok, sa delia rovnakým dielom zo zvyšnej polovice. Pokiaľ manžel nededí, rozdelia si celé dedičstvo. Spolužijúca ososba v tejto skupine sama dediť nemôže.3.skupina - ak nededí manžel ani rodičia, prichádzajú na rad súrodenci zostaviteľa a spolužijúca osoba. Títo sa tiež delia rovnakým dielom. Keď sa niektorí zo súrodencov zriekne svojho nároku, nastupujú jeho deti, synovci a netere zostaviteľa.4.skupina prichádza na radu ako posledná. Ak nededí žiadny dedič ani v 3.skupine, potom majú rovnakým dielom nárok prarodičia zostavovateľa. Ak nededí žiadny z nich, nárok získavajú rovnakým dielom ich deti(ujo a teta).Pomyselná piata skupina je štát, ten sa stáva dedičom, pokiaľ dedičstvo nenadobudol žiadny dedič. Vhodné je tiež poznamenať, že pokiaľ niektorá z osôb spĺňa viacero podmienok pre skupinu, nie je možné zdvojenie nároku na dedičstvo.
    doratova Ďakujem a ako v tomto prípade bude delený ich byt, ktorý majú v bezpodielovom vlastníctve manželov?
    Katy a R v akom prípade ? - záleží na tom, kto zomrie skôr?

    Dedenie po nevlastnom otcovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.