Zavrieť

Porady

Karta v účtovníctve ako ´účet´?

Ahojte,
poradte prosím, má niekto skúsenosť slovnaft kartou /nie bonus karta/, v účtovníctve treba brať ako účet? S. karta fuguje nasledovne: možno vložiť peniaze priamo na pumpe alebo vkladať peniaze na účet a potom s kartou možno vyrovnať tankovanie.
Považujem účtovať nasledovne:
Výber z pokl. VPD
Vklad na kartu – účet / v tomto prípade nevystavím PPD/
Úhradu z kartou na konci mesiaca na základe FA – účet /nevystavím VPD/

Uprava otázky
Ide o JU, peniaze sú firemné je podpísaná zmluva so Slovnaftom, je viac kariet asi 5 /na 5 firemné vozidlo/, karta funguje s PIN kodom, všetci môžu peniaze vložiť na kartu a potom aj uhradiť tankovanie, na konci mesiaca všetky tankovanie na jednej FA a môže byť aj zostatok ako na BU. Považujem účtovanie spávne?
Naposledy upravil Siporka : 19.09.13 at 18:05 Dôvod: chybné udaje
8 komentárov     zbaliť
tictac7 pýtaš sa na JÚ alebo PÚ?
Stefan2005 ... divím sa, že zdokonalená Porada nevie rozlíšiť ani takéto maličkosti - kedysi sa stačilo pozrieť do témy....
Tweety teraz to je v jednej kope, je to neprehľadné.
avalik no zadavatel nepriradil rubriku, je urcena len hlavna rubrika
Stefan2005 ... dovolím si tvrdiť, že je to chyba systému, ktorý dovolí pokračovať bez priradenia rubriky ...
avalik hlavna rubrika zadana je (JU alebo PU nie su hlavne rubriky) ale system v texte nerozoznal ziadne dalsie klucove slova na priradenie dalsich rubrik
Gabriela 19 účtujem v Ju cez kartu Slovnaft, aké peniaze vkladáš na kartu? Ja mám zmluvu so
Slovnaftom, čerpá sa kartou a 2 x do mesiaca chodí vyúčtovanie
faktúrou, čerpanie - VOZD, nákup PHM
Siporka Ahoj,
aj v tomto prípade je zmluva, na začiatku karta bola nullová, pri každom tankovaní vložia peniaze /firemné/ približne toľko, koľko chcú tankovať, /na karte zvykne byť iba pár eur/,podľa mňa nemôže byť debetný zostatok, 1x mesačne chodí FA-daňový doklad.
Ako zaúčtovať vklad na kartu, a FA ako VOZD alebo jednotlivé nákupy PHM? /bločky - nedaňový doklad/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Ak je užívateľom karty jedna osoba, tak prevod na kartu by som účtoval v JÚ ako výdaj zálohy nedaňovej z pokladne a do knihy pohľadávok voči konkrétnemu disponentovi. V PÚ analytika účtu 335/211. Čerpanie na úhradu PHM v JÚ dvojriadkovo, ako storno zodpovedajúcej časti výdaja zálohy - mínusom a výdavok na PHM z pokladne plusom. Inak sa to do klasického peňažného denníka JÚ nedá ani korektne a asi ani prehľadnejšie zaúčtovať. V PÚ 501+343/335.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    a_je_to Aj po upresnení otázky zostáva odpoveď pre JÚ rovnaká. JÚ neumožňuje viac možností. Možno niektoré programy umožňujú rozšírenú podrobnejšiu podružnú mimoúčtovnú evidenciu pohľadávok /ako v exceli/, ale zásady účtovania v denníku JÚ zostávajú rovnaké.
    Siporka Ahoj,
    ale ak, je mesačne napr. vklad, aj tankovanie 15x na Slovnafte daju 2 bločky každý krát-
    1x potvrdenie vklad na kartu,
    1x inform. o tankovaní /nedaňový doklad/
    a 1x mesačne FA daňový doklad.
    V tomto prípade ako by som urobila ako píšeš, že čerpanie na úhradu PHM dvojriadkovo? Ak mám napr. medzi pohľadávok 15x pohľadávky voči konkrétnemu disponentovi a 1 FA daňový doklad. Kde bude figurovať zostatok peniaze na karte?
    Účtujem v MRP.
    a_je_to No ... ak ti to neumožňuje program sledovať, ako nejaké osobitné konto, tak si zavedieš pomocnú evidenciu v exceli, alebo v zošite a tam vedieš konto Slovnaftu. Vklady, čerpanie nákupom a zostatok. Samozrejme dátumy a text k tomu. Denník JÚ neumožňuje sledovať pohľadávku a kniha pohľadávok vykazuje iba zostatok pohľadávky.
      zbaliť

    Karta v účtovníctve ako ´účet´?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.