Zavrieť

Porady

Odvody - rozdielny vymeriavaci zaklad pri odvodoch na zdravot. a invalid. poistenie.

Chcel by som prosim poradit. V juli som tri tyzdne pracoval na dohodu o vykonani prace nepravidelny prijem. Vyplatu bola pisana na 3500 euro v hrubom. Odvody zamestnanca pri tomto type dohody tvoria 11 %. Zamestnavatel ma vyplatil v cistom, takze aj za mna odviedol vsetky prisluchajuce odvody a dal mi vyplatnu pasku. Nerozumiem jednej veci na tej paske, co sa tyka odvodov.
Napr. zdravotne poistenie tvori z toho 4 %, cize to je 140 euro (z tych 3500), to bolo v poriadku.
Lenze ostatne odvody napr. starobne, invalidne pois. (spolu 7%) boli vyratane nie zo zakladu 3500 euro ale z 2788,94 euro (co je az 711,06 euro dole - 20,31%)

A prave tomuto nerozumiem ako prisli na toto cislo. Samozrejme mne to vyhovuje pretoze som platil mensie odvody ale chcem tomu porozumiet kde zobrali to cislo. viete mi prosim niekto poradit ?

Nema to nieco spolocne s tym, ze napr. pri vyssich mzdach dajme tomu nad 2500 euro sa zaklad od coho sa odratavaju odvody vypocita podla nejakeho vzorca alebo co ?
predtym som bol evidovany na urade prace, takze platili za mna zdravot. poistenie. Nema to nieco spolocne so zdravotkou, ze tych zvysnych 10 dni co som nepracoval v juli si budem musiet doplatit ako samoplatca ? toto asi nie, len uz fakt neviem ako mohli na to cislo prist.

vopred dakujem za radu.
veronikasad Kedy bol začiatok výkonu práce na dohodu ? (dátum)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    pri odvodoch do SP je dôležité, za koľko kaleńdárnych dní sa odvody "robia". Maximálny vymeriavací základ na mesiac je 3930. v júli bolo 31 kalendárnch dní, teda maximálny vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú odvody je počet dní, koľko trvala dohoda x 126,7742. Pri zdravotnom poistení je to jedno. Neprepočítava sa na dni. Ak by dohoda trvala len jeden deň a Tvoj príjem z nej by bol 3500 eur, zdravotné poistenie bysa odviedlo z celých 3500, avšak odvody do SP len zo sumy 126,7742

    Odvody - rozdielny vymeriavaci zaklad pri odvodoch na zdravot. a invalid. poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.