Zavrieť

Porady

DPH z nakupu PHM

Pekny den prajem,
chcem sa len ubezpecit ci si uplatnujem spravne DPH z nakupu PHM.
Kolega nakupuje PHM platobnou kartou.
V 9/2004 nakupil PHM, ale z uctu platba odisla v 10/2004.
Ja si uplatnim DPH v 9/2004.
Je to spravne?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Keď sa nakupuje firemnou kreditkou, zaúčtujem platbu aj odpočet DPH podľa dátumu na účte. V ostaných prípadoch účtujem každé auto na konci mesiaca úhrnom za celý mesiac. V evidencii jázd zapíšem skutočný deň každého nákupu.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Paula,

    cize ked mam na blocku z benzinky mesiac 9/2004, DPH si uplatnim v 9/2004 bez ohladu na to, ze platba odisla z uctu v 10/2004
    Dakujem za odpoved

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Sa mi vidí, že inak som sa vyjadrila. Ak mám na firemnom výpise nákup napr. 2.10. (na bločku 30.9.), zaúčtujem nákup 2.10. a vtedy odpočítam aj DPH.

    Jozef je offline (nepripojený) Jozef

    Jozef
    Fakt,

    a ma to takto byt?
    V podstate nakup PHM a plnenie bolo realizovane v 9/2004 aj blok z benzinky mam s datumom 29.9.2004.
    V 10/2004 len odisli peniaze z uctu, nie?
    Teraz mam z toho chaos.

    Januš je offline (nepripojený) Januš

    Januš
    Ak Vám mám pravdu povedať nakreslila som si šibenice a účtovala by som takto: v 9.mesiaci 5010x a 343 na strane MD, 261 na strane D, a v 10.mesiaci 261/221.
    DPH patrí do 9. mesiaca,lebo vtedy bola aj dodaná. Len si nezabudnite k tomu pripnúť to potvrdenie,ktoré Vám dajú na pumpe o tom, že ste platili cez kartu.

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Jozef
    Fakt,

    a ma to takto byt?
    V podstate nakup PHM a plnenie bolo realizovane v 9/2004 aj blok z benzinky mam s datumom 29.9.2004.
    V 10/2004 len odisli peniaze z uctu, nie?
    Teraz mam z toho chaos.
    Princíp DPH je v tom, že odpočet na vstupe u odberateľa súvisí s výstupom u dodávateľa. Čiže PHM je dodané v 9/2004, to je dátum dodania tovaru a benzínka odvádza DPH na výstupe. Teda aj Ty si uplatníš v 9/2004. Bankový výpis je doklad o platbe a platba pre DPH dnes nie je podstatná

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Jozef, nechcela som ťa mystifikovať, vidím, že kolegovia to robia správnejšie než ja.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    každopádne je rozhodný dátum na bločku ako dátum daňovej povinnosti v tomto prípade je to dátum nákupu, pretože je jedno kedy sa platba uskutočnila

    takže 09

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    Čisto teoreticky možno odpočitať DPH aj v 10. mesiaci, ale po 25. dni - akože sa doklad našiel až vtedy - po 25.10.
    Myslím si (teoreticky) :-)

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    to sa asi ťažko obháji pri nákupe v hotovosti, pretože predsa nedám z ruky peniaze ak nemám doklad...

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Myslim ze dvd myslel ten nakup cez kartu, ked pride vyctovacia fa a akoze sa zapatrosila.

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Sorry kolegovia, že sa nevyjadrujem k téme, ale Janca- "zapatrošila" -úchvatný výraz, veľmi sa mi páči...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.