Zavrieť

Porady

MAJETOK vložený spoločníkom

Prosím Vás o radu, konateľ s.r.o. vložil do majetku firmy stroj na výrobu krytiny v hodnote cca 700 000,-, ktorý bol v jeho osobnom vlastníctve, preto aby mala s.r.o. vyššiu hodnotu majetku. Ako zaúčtujem takýto účtovný prípad? A asi by bolo vhodné napísať aj nejakú zmluvu
ďakujem za všetky rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    No ak by to mal byť vklad tak ako uvádzate, tak by to malo riešiť valné zhromaždenie a následne by sa mala upraviť spoločenská zmluva a splniť si ostatné povinnosti spojené s Obchodným registrom.

    Vy ale zrejme vklad nemáte, keď uvažujete o zmluve. A ak uvažujete o zmluve, tak celkovej situácii firmy to zrejme nepomôže, nakoľko sa vám v rovnakej výške povýšia aktíva aj pasíva a teda nedôjde k zvýšeniu vlastného imania.

    Ibaže by sa jednalo o dar.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Môže ísť o zlepšenie pozície pre žiadosť napr. o budúci bankový úver, zvýšenie hodnoty majetku spoločnosti.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    STRELEC
    Môže ísť o zlepšenie pozície pre žiadosť napr. o budúci bankový úver, zvýšenie hodnoty majetku spoločnosti.
    áno presne o toto mi ide, potrebujem zvýšiť hodnotu majetku firmy kvôli bankovému úveru- nie je to zvýšenie základného imania, len neviem ako to zaúčtovať

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    slovex
    áno presne o toto mi ide, potrebujem zvýšiť hodnotu majetku firmy kvôli bankovému úveru- nie je to zvýšenie základného imania, len neviem ako to zaúčtovať
    Vôbec ste nenapísali, čo to má byť. Kúpa? Ak áno tak: 042/3xx (32x,365,379 ...záleží od postavenia spoločníka voči firme, či sa nejedná aj o obchodného partnera)

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    Jana Acsová
    Vôbec ste nenapísali, čo to má byť. Kúpa? Ak áno tak: 042/3xx (32x,365,379 ...záleží od postavenia spoločníka voči firme, či sa nejedná aj o obchodného partnera)
    nie len prevod, je to spoločník s.r.o.
    konateľ

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    slovex
    nie len prevod, je to spoločník s.r.o.
    konateľ
    Aký prevod? Spoločník je subjekt, firma druhý subjekt. Prevod z osobného majetku do podnikania môže robiť len SZČO. U vás sa bude jednať o prevod majetku ... kúpou alebo darovaním. Iné možnosti nevidím. Pojem "prevod" musíte špecifikovať.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    OK takže keď vložím majetok darovaním v hodnote 700 000,- Sk, zvýši sa mi majetok firmy o 700 000 a zaúčtujem to 042.AE/379.AE. Môže byť?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    slovex
    OK takže keď vložím majetok darovaním v hodnote 700 000,- Sk, zvýši sa mi majetok firmy o 700 000 a zaúčtujem to 042.AE/379.AE. Môže byť?
    Nemôže. Účet 379 patrí medzi tzv. cudzie zdroje - záväzky, ktoré sa majú uhradiť. Ak bude mať firma niečo darované, zvýši sa jej vlastné imanie. Účtovanie 042/413.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    ďakujem veľmi pekne - ja som sa totiž s takýmto systémom zvyšovania majetku firmy - viac menej fiktívnym ešte nestretla

    MAJETOK vložený spoločníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.