Zavrieť

Porady

počítač

dobrý deň,
mám jednu otázočku..živnostník účtuje v JÚ, je platiteľom DPH a kúpil si počitač v hodnote 28645,- Sk + DPH19%-5443 = 34.088,- Sk. Hmotný majetok je nad 30tis., ale ak je platiteľom DPH a za počitač si ju uplatnil, zostáva suma 28645,- Sk,t.z.že by sa to mohlo zaúčtovať do prevádzkovej réžie?? Ak by nebol platcom DPH, tak je to jasné, bol by to hmotný majetok a odpisy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=dazap]dobrý deň,
    mám jednu otázočku..živnostník účtuje v JÚ, je platiteľom DPH a kúpil si počitač v hodnote 28645,- Sk + DPH19%-5443 = 34.088,- Sk. Hmotný majetok je nad 30tis., ale ak je platiteľom DPH a za počitač si ju uplatnil, zostáva suma 28645,- Sk,t.z.že by sa to mohlo zaúčtovať do prevádzkovej réžie?? Presnejšie - nákup a spotreba materiálu + do evidencie majetku. Ak by nebol platcom DPH, tak je to jasné, bol by to hmotný majetok a odpisy Áno + od evidencie dlhodobého majetku.

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Dobrý deň, chcela by som vedieť Váš názor na kúpu PC SZČO, ktorý vykonáva murárske práce. SZČO kúpil od občana PC na základe kúpno-predajnej zmluvy a chce si ho dať do výdavkov. Mne je to nejak proti srti, neviem si predstaviť, ako bude vysvetľovať pri daňovej kontrole opodstatnenosť nákladu. Robí na ňom vystavené faktúry a cestovné príkazy. Z Vaších skúseností, myslíte, že mu to uznajú. Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    seda Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som vedieť Váš názor na kúpu PC SZČO, ktorý vykonáva murárske práce. SZČO kúpil od občana PC na základe kúpno-predajnej zmluvy a chce si ho dať do výdavkov. Mne je to nejak proti srti, neviem si predstaviť, ako bude vysvetľovať pri daňovej kontrole opodstatnenosť nákladu. Robí na ňom vystavené faktúry a cestovné príkazy. Z Vaších skúseností, myslíte, že mu to uznajú. Ďakujem

    Ja nevidím dôvod prečo by murár nemol mať vo výdavkovkoch počítač , ak ho využíva v súvislosti s podnikaním . Píšete , že vystavuje faktúry a robí cestovné príkazy , takže predsa ho len používa .Môže ho používať ešte aj napríklad na vypracovanie cenových ponúk ,objednávok,korešpodencia a podobne .

    Pokiaľ by ho nevyužíval v súvislosti podnikaním tak o PC ani neúčtovať . Pokiaľ využíva PC v súvislosti s dosahovaním príjmov tak VOZD do výšky 30 000 Sk

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Ad seda:
    Nepochybuje, že mu PC uznajú!!! Veď len uváž - môže DÚ namietať, keď dokonca aj faktúry má na tom PC? Ja si myslím, že nemôže! Spôsob nákupu "od občana" je možno niekedy dôvodom k podozrievaniu.
    A ešte doplním: už len snaha používať PC, učiť sa "ísť s dobou" .... je dôvodom pre opodstatnenosť, aby v budúcnosti mu to slúžilo na získanie ... príjmov. Ale také debaty ani nevzniknú!

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Len na doplnenie a podporu predchádzajúcich príspevkov. Aj účtovník si dá do výdavkov napr. auto a neúčtuje na ňom. (možno len v ňom)

    seda je offline (nepripojený) seda

    seda
    Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    seda Pozri príspevok
    Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.
    Prečo podceňujeme v tomto smere murárov .....on je taký istý živnostník ako každý iný a musí rešpektovať tie isté zákony ako iný .Čo majú murári nejakú výnimku zo zákona , že by si niečo nemohli uplatniť ?

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    seda Pozri príspevok
    Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.
    Pokiaľ sa rozhodneš PC ako výdavok neuplatniť, tak sa tak rozhodneš, ale len "ochudobníš" klienta o reálna, opodstatnený výdavok. Vzhľadom na výšku terajších vykazovaných príjmov mu to možno ani nebude chýbať, ale PC nebude mať v evidencii a tým aj s ním spojené prevádzkové náklady (v budúcnosti vynaložené) budú ako daňový výdavok spochybnené. Nuž - zváž!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte doplním , nie som za KPZ na konci roka v prípade ak sa špekuluje ...to nemusím rozvádzať . Ale pokiaľ je to čisté , prečo by to nemohol uznať .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ešte malá reakcia , ale to neovplyvní môj názor na uplatnenie počítača do výdavkov murára ako takého všeobecne .



    Myslím , že za 18 000,- Sk dostane slušný počítač nový , ktorý bude postačovať jeho požiadavkám na administratívnu prácu .Čiže vôbec nemusel ísť cez KPZ , keby len trošku uvažoval .


    To mohol na KPZ kludne kúpiť aj za 5 000 Sk.....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.