Zavrieť

Porady

účtovná uzávierka

Prosím o radu. Prvý krát idem robiť uzatváranie účtovných kníh a následne otvorenie nového roka, ale nie sú mi jasné niektoré operácie. Pracujem v MRP. Viem, že najprv treba zistiť konečné stavy 5 a 6, čiže si vytlačím výsledovku a zistím HV pred zdanením. Na základe toho urobím DP vypočítam daň a túto zaúčtujem v interných dokladoch. Potom musím urobiť prevod 5 a 6 účtov na 710, ale je to účtovný prípad a mám ho dať medzi interné doklady alebo nie? Ďalej zúčtujem HV 702/710 a urobím prevod KZ súvahových účtov na 702, ale sú to tiež účtovné prípady a mám ich zaradiť medzi interné doklady alebo nie? Potom mám urobiť ročný prevod a v novom roku nahodiť počiatočné stavy. Je to tiež účtovný prípad a mám to zaradiť medzi interné doklady(ID1) alebo nie? A ešte jedna otázka. Počiatočné stavy musím mať také isté ako konečné alebo ich môžem v rámci analytiky meniť?
Možno niekoho tieto moje otázky zarazia ale naozaj mi to nie je jasné a nechcela by som niečo pokaziť.
Ďakujem za všetky odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ja nerobím interné doklady. Na konci roka si všetky nákladové a výnosové účty skontrolujem a zostatky 5 a 6 uzatvorím cez 710.
    T.z. do PÚ si nahodím Uzavretie aú 5** a 6** oproti 710.
    Potom Prevod súvah. účtov ...

    Na zač. roka tiež nerobím ID na otvorenie poč. stavov aú.
    Môj prvý záznam je Otvorenie poč.stavov aú, ktoré musia súhlasiť s konečnými stavmi súvah. účtov z min. roka.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Ďalej zúčtujem HV 702/710 a urobím prevod KZ súvahových účtov na 702, ale sú to tiež účtovné prípady - nič nie je potebné spraviť,o toto sa Ti postará MRP.

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Idem po prvý krát urobiť účtovnú uzávierku v PÚ.Mám už teraz s toho nervy, lebo niekedy neviem čo mám stým robiť.
    1. čo s Rezervný fondom - ako ho účtujete?Ja som ho vytvorila pri založení spol. vo výške 5% a pri vytvorení zisku ho mám doplniť?Ako a kedy?
    2. Ak bude zisk tak kde sa účtuje, alebo čo mám s ním robiť?Čo je to ten účet 428?Musím ho nejako rozdeliť - konateľ to nechce! - je to výhodné ho rozdelovať alebo nie?
    3.Poznámky k DP - to sú aké prílohy?

    Za odpovede - ĎAKUJEM

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Maxinka
    Idem po prvý krát urobiť účtovnú uzávierku v PÚ.Mám už teraz s toho nervy, lebo niekedy neviem čo mám stým robiť.
    1. čo s Rezervný fondom - ako ho účtujete?Ja som ho vytvorila pri založení spol. vo výške 5% a pri vytvorení zisku ho mám doplniť?Ako a kedy?
    2. Ak bude zisk tak kde sa účtuje, alebo čo mám s ním robiť?Čo je to ten účet 428?Musím ho nejako rozdeliť - konateľ to nechce! - je to výhodné ho rozdelovať alebo nie?
    3.Poznámky k DP - to sú aké prílohy?

    Za odpovede - ĎAKUJEM
    PORADÍ NIEKTO

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zisk, stratu a RF účtuješ až po schválení VZ a uzatvorením DP. To znamená, že tomuto sa venuješ až v nasledujúcom roku, teda za rok 2006 v roku 2007. Takže až po prevode roka.
    čo sa týka zisku alebo RF dj si do vyhľadávača a nájdi si čo potrebvuješ. Ja Ti potom napíšem ako to spraviť, keď už budeš vedieť čo chceš vôbec spraviť.

    účtovná uzávierka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.