Zavrieť

Porady

Vediem daňovú evidenciu §6 odst 14 ZDPa treba mi do 1.1.2013 viesť aj peňažný denník!

Som SZČO, neplátca DPH bez zamestnancov, vediem daňovú evidenciu, je potrebné od 1.1.2013 viesť peňažný denník a som aj účtovnou jednotkou! Neviem, či o tomto všetci vedia, ktorých sa to týka.
Platí nový zákon o účtovníctve v §1odst (1) a) bod 3.... aj pre daňovú evidenciu, potom treba viest peňažný denník a §1 odst (2)..... ak vediem daňovú evid, tak som aj účtovnou jednotkou ? Je niekde ešte napísané, že nie som účtovnou jednotkou? Je to tak ?
Ďakujem Elys.
Naposledy upravil Elys : 10.10.13 at 19:13
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Akou formou vedieš účtovnú evidenciu ? Lebo účtovná evidencia je v podstate peňažný denník, len bez členenia POZD a VOZD do jednotlivých stlpcov. Tiež sa pri nej neprikladajú k DP účtovné výkazy.
Elys Vytlačím si zostavu príjmov a zostavu výdavkov z môjho "kvázi" peňažného denníka. Áno, účtovné výkazy som nikdy k evidencii nepodávala. Len sa pozri na §6 odst 14 platný na rok 2013 a zákon o účtovníctve- ale nové znenie na rok 2013. No, to neviem, čo mám robiť?
veronikasad Aktuálne znenie citovaného zákona o účtovníctve - § 1 odst. 3

3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu,4a)
--------
Odkaz 4 je na celý zákon o dani z príjmov, nielen § 6 odst. 14.


4) Zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ako to myslíš? - ja som našla toto znenie 3. vety (k vedeniu učtovníctva):
    "3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu,4a)"
    4a - §6 odst 14
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Elys Katy a R toto je staré znenie zákona podľa mňa, teraz som pozerala úplné znenie zákona na www.epi... zákon 431/2002. - platné od 1.1.2013. Elys.
    marjankaj No neviem, či na epi je presná citácia zákona.
    Zrejme im tam vypadla posledná veta v §1 ods. 1a3.
    tvoj link nie je funkčný.

    3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu,4a)

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2002-431

    Môžeš uviesť zákon, ktorým sa to malo zmeniť?
    V zákone 440/2012 sa nič také neuvádza.
    Elys Nechcem Vás pomýliť, teraz som pozerarala www.zbierka.sk - zákon 431/2002, je pri ňom napísané: Novelizovaný 30.12.2012. Dúfam, že mi naťahuje tento novelizovaný zákon a je bez slov....s výnimkou fyz. osôb....Odoberám zákony "PORADCA", ale tu to znenie nie je.
    veronikasad Rovnako ako Janko, som pridávala aktualizované znenie odst. 3 zo stránky zákony pre ľudí.

    http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...53899372,d.bGE
    Elys Pozri si toto: http://www.finance.sk/download/266-s...o-uctovnictve/
    Elys Ďakujem, Vám, včetkým, - takže netreba viesť PD.
    labutienka ja odporúčam pozrieť http://jaspi.justice.gov.sk, je tam zvýraznená posledná aktualizácia zákona inou farbou a §1 bol v tejto podobe aj pred poslednou aktualizáciou... dokonca ani k 1.1.2014 sa na tomto paragrafe nič nemení.....
    marjankaj Radšej si kúp prílohu hosporárskych novín "Daňový sprievodca s komentárom ". Vychádza každý rok a je aktualizovaný. A Pravda vydáva podobný. A nedávaj tu linky na zákon z roku 2002, keď ani nechyrovali o daňovej evidencii. Najlepšie to zistíš na konci zákona, kde sa uvádzajú prechodné ustanovenia §39a až §39i. Tie ti tam akosi chýbajú. A samozrejme aj §40 a §41.
      zbaliť

    Vediem daňovú evidenciu §6 odst 14 ZDPa treba mi do 1.1.2013 viesť aj peňažný denník!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.