Zavrieť

Porady

Odpisovanie nehmotneho majetku na leasing

Moja spolocnost X uzavrela zmluvu na operativny leasing s firmou Y na dobu 36 mesiacov. Kedze majetok je v mojom vlastnictve musim ho odpisovat. Prenajimam aj nehmotny majetok 1ks >2400 EUR. Samozrejme sa Uctovne a danove odpisy musia rovnat.
Z danoveho pohladu by mal ist do 1 odpisovej skupiny, z uctovneho - leasingovo na 36 mesiacov.
Mam teda 2 moznosti
a.)DO = 1 odpisova skupina UO=DO=48 mesiacov (nevadi ze zmluva je na 36 mesiacov ? )
b.) DO = UO=36 mesiacov (nevadi ze nie je splnena podmienka zaradenia kedze hodnota je viac ako 2400 Eur ? )

Ako teda spravne postupovat ? ktora moznost je spravna ?
Dakuj
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Predpokladám, že sa pýtaš v mene firmy X, nie Y. Lebo u Y pri operatívnom leasingu u nájomcu žiadne odpisy nemožno uplatniť, iba priame náklady podľa zmluvy. Ja nevidím dôvod nato, aby sa účtovné a daňové odpisy museli rovnať. Leasingová prenajímateľská pozícia nič nepodmieňuje, nie je ako leasingová nájomná. Leasingové odpisy uplatňuje iba nájomca finančného leasingu, nie operatívneho a nie prenajímateľ. Odpisuješ tak, akoby si predmet používal sám. Účtovné kľudne môžu byť 6 rokov a daňové 4. Nehmotný tiež nie, lebo ten daňové odpisy ani nemá, iba účtovné a tie sa počítajú rovno, ako daňové výdavky.
    Pre účtovné odpisovanie nehmotného nad 2400 Eur - podmienka zaradenia musí byť, ak je dodaný samostatne, nie ako súčasť hardvéru. Ak je súčasťou hardvéru, tak spolu s hardvérom.
    Jurokm som v mene spolocnosti X
    UO = DO podla § 22 ods. 8 ZDP - ci sa mylim ?
    a kde najdem podmienku zaradenia (samostatne, nie ako sucast hardveru) ? ak viete, mozete prosim uviest aj cislo paragrafu ?
    a_je_to (Dnes 13:49) som v mene spolocnosti X
    UO = DO podla § 22 ods. 8 ZDP - ci sa mylim ?
    Ale áno, iba že nie sú to daňové odpisy iba účtovné, uplatniteľné ako daňový náklad. Nemajú určenú v ZoDP ani účtovnú triedu, ani dobu odpisovania, ako ju iné majú. Ak si stanovíš účtovné odpisovanie na 3 roky, tak aj daňovo uplatniteľné budú 3 roky, ak 5, tak 5. Ale ak si stanovíš napr. u PC, alebo auta účtovne 6 rokov, tak daňové budú iba 4. Daňové odpisy majú pravidlá určené v ZoDP, účtovné iba v ZoÚ a PÚP.
    a kde najdem podmienku zaradenia (samostatne, nie ako sucast hardveru) ? ak viete, mozete prosim uviest aj cislo paragrafu ?
    Paragrafové znenie podmienky v súčasnosti na priamo neexistuje. Ale evidujem ju buď z predpisov platných do roku 2004, /nemám ich teraz poruke/ alebo ako logické vyvodenie v metodicko poradenských príspevkoch. Mám doma monografiu Odpisy od Zdenky Kováčovej 1996 /metodička MF SR/, tak tam to je, neviem už s akou legislatívnou podporou. Tuším, že to bolo v nejakom opatrení MF SR. V tej podobe, že ak je softvér inštalovaný pri kúpe hardvéru, tak nehmotná zložka sa nerozpisuje, oddelene, je súčasťou hardvéru, ako jeho funkčný celok. Ale ak sa kupuje samostatne, /inštalačný súbor/, tak sa nepriraďuje k hardvéru, ale zaraďuje samostatne. Dodatok – našiel som to, je to vyvodené s odvolaním sa na § 121, ods. 1 Obč. zákonníka – príslušenstvo veci.

    Odpisovanie nehmotneho majetku na leasing

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.