Zavrieť

Porady

Nákup do reštaurácie - ako účtovať?

Ahojte, potrebujem poradit.
SZCO ktory prevadzkoval jedalen ukoncil SZCO a restauraciu tak prehodil na svoju SROcku. A teda zacinam uctovat nakupy v PU. Kedze SRO - platca DPH uctuje sposobom B poradte mi ako mam uctovat nakup do kuchyne? Mozem to davat vsetko do spotreby alebo normalne ako 112/211 a na konci mesiaca si robit co sa spotrebovalo?

A este jedna otazka kedze som v tom nova, kupujeme klasika TESCO, KAUFLAND LIDL a mnohe ine spolocnosti, pri tej evidencii napriklad hruba muka mozem dat na tu skladovu kartu ze muka od vsetkych dodavatelov alebo sa musi evidovat muka od kazdeho dodavatela zlvast?
Naposledy upravil Mariana B. : 22.10.13 at 08:58
eva.toth Nákup tovaru pri účtovaní spôsobom B sa účtuje na 504A. Ale to nie je všetko. V reštaurácii je potrebne všetko účtovať aj cez skladové hospodárstvo. Keď som účtovala reštaurácie mala som špeciálny program, kde som účtovala každú položku na sklad potravín, alkoholu a tabakových výrobkov. Na každé jedlo sme mali kalkuláciu, čo všetko v jedle je, v akom množstve. Napr. vyprážaný syr s hranolkami: gramáž vajca, strúhanky, oleja, múky, syra, hranoliek, tatarskej omáčky. Tieto kalkulácie sa nahadzovali do programu. Program bol napojený na RP a sám sťahoval podľa predaných jedál, alkoholu, tabaku zo skladu potraviny. Daňováci si takúto evidenciu aj žiadali. Sklady boli rozdelené na kuchyňu, zvlášť bar a pod. Čašníkom v baroch na konci zmeny sme "vyhodili" inventúru, vedeli sme hneď komu aký alkohol, cigarety a v akom množstve chýba. Na konci roka sa urobí inventúra. Do účtovníctva sa zaúčtuje.: 504A/132A vynuluje sa počiatočný stav roka a nahodí sa inventúra: 132A/504A. Ak prevázkka začína a nemá počiatočný stav, tak nahodí na konci roka len inventúru: 132A/504A. Inventúra je súčasťou závierkových prác. Rovnaké potraviny od rôznych dodávateľov dával program na jednu kartu a bral si vždy priemernú cenu od kedy sa na kartu nakúpilo.
Žanette Niekde som citala na nete, ze to niektri robia len cez excel. Je teda nutne mat softwer skladove hospodarstvo?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Spôsobom B sa účtujú nakupované zásoby takto:

    a) v priebehu účtovného obdobia sa zložky obstarávacej ceny nakupovaných zásob účtujú na ťarchu príslušných účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy so súvzťažným zápisom na príslušných účtoch zúčtovacích vzťahov alebo finančných účtoch; vnútropodnikové služby, ktoré súvisia s prepravou dodávok zásob, sa aktivujú na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy súvzťažne s účtami účtovej skupiny 62 – Aktivácia,

    b) pri uzatváraní účtovných kníh sa

    1. začiatočné stavy účtov 112 – Materiál na sklade a 132 – Tovar na sklade a v predajniach zúčtujú na ťarchu účtov 501 – Spotreba materiálu a 504 – Predaný tovar,

    2. stav zásob podľa inventarizácie sa účtuje pri materiáli na ťarchu účtu 112 – Materiál na sklade so súvzťažným zápisom v prospech účtu 501 – Spotreba materiálu; pri tovare na ťarchu účtu 132 – Tovar na sklade a v predajniach so súvzťažným zápisom v prospech účtu 504 – Predaný tovar;

    3. manká a škody sa účtujú na ťarchu účtu 549 – Manká a škody; prebytky zásob sa účtujú v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti alebo v prospech účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy, ak možno preukázať, že k prebytku došlo nesprávnym účtovaním.

    http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...gID=0&pa=16903

    Žanette je offline (nepripojený) Žanette

    Žanette
    Takze teda ked nakupujeme napr. v TESCU a v priebehu mesiaca ma firma 50 blockov mozem to hodit jednou sumou ked to spocitam na 501 , 343 / 211? Vdaka

    Nákup do reštaurácie - ako účtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.