Zavrieť

Porady

ako napadnúť spoločný majetok, kt. spoluvlastníci vydržali bez môjho vedomia?

So sestrou sme zdedili spoločne lesy. Na lv-čku je nás viac spoluvlastníkov. Niektorí odišli do Ameriky a viac sa nevrátili. Tieto podieli , na kt.máme nárok aj my, vydržali ostatní spoluvlastníci bez nášho vedomia. Notár mal predsa povinnosť zo zákona nás k tomuto úkonu privolať. Ako presne formulovať žalobu na súd na zrušenie tohoto nezákonného vydržania, nikde som príklad na takúto žalobu nenašla. Prosím poraďte mi.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    žaloba o určenie vlastníckeho práva
    AmmiS Ako by mali dokázať naliehavý právny záujem, ktorý je nevyhnutnou procesnou podmienkou prípustnosti určovacej žaloby?

    Rozsudok Najvyššieho súdu SR zo 6. decembra 2012, sp. zn. 5 Cdo 31/2011

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Žaloba na určenie vlastníckeho práva nebude úspešná. A to z dôvodu, že sestry vlastníčkami svojich podielov už sú (zdedili). Majú záujem o vlastnícky podiel tých, ktorí pravdepodobne už nežijú (keď odišli do Ameriky), ale tieto podiely boli vydržané inými žijúcimi spoluvlastníkmi. Čo určite v súlade zo zákonom nebolo.

    Na vydržanie je potrebné totiž splniť podmienku dobrej viery (okrem iných podmienok). Tá spočíva v disponovaní právneho titulu nadobudnutia. A keďže tie podiely boli vo vlastníctve osôb (aj keď odídených do zahraničia, či zomrelých), automatický tí, ktorí vydržali nemohli byť v dobrej viere, že im to patrí.

    Preto sa vedú trestné konania voči notárom, ktorý osvedčili vydržania pozemkov a ich osvedčenia nespĺňali zákonné podmienky na vydržanie.
    Mária27 opomínaš radu, len komentuješ
    AmmiS Je mi to jasné :-) ale bohužiaľ v niektorých prípadoch radiť bez možnosti vidieť podstatné dokumenty a vedieť všetky súvisiace skutočnosti je nezodpovedné.

    Maria27 prosím ber môj komentár ako diskusiu. Ak máš argument, ktorý vyvracia môj názor, veľmi rada sa nad ním zamyslím.

    ako napadnúť spoločný majetok, kt. spoluvlastníci vydržali bez môjho vedomia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.