Zavrieť

Porady

prepočet podielu na spoločných častiach na m2

ahoj , potrebovala by som pomôcť s prepočtom podielu na spoločných častiach a zariadeniach na m2. pôdorys bytovky má 356m2, máme tri podlažia, 12 bytov a môj podiel je 762/10000. Ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    len matematicky sa to dá. Je to trojčlenka. Vlastníš podiel 762 dielov z 10000. Teda jedna 10000 z 356 metrov štvorcových je 356/10000, čo je 0,0356. Takto veľkých podielov máš 762, čiže 0,0356 X 762 = 27, 1272 metra štvorcového.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kredog no a teraz mi povedz ako je možné, že byt má okolo 52m2. ked som pozrela aj u iných to sedí len ked to vynásobím x2- to akože dve nadzemné podlažiav bytovke?
    Mária27 Treba uviesť, čo chceš vedieť, koľko na teba pripadá m2 chodieb? Alebo pozemku?
    sito Keď 52 m2, ak sú rovnaké byty a je ich 12, tak potom by to malo byť takto, tvoj podiel a teda každého bytu 52 x 12 = 624. Zapísané by malo byť 52/624.
    nunenko Tvoj byt má veľkosť určenú v m2
    ( § 2 ods. 7 Zák. č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov: „Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov.)
    a spoluvlastnícky podiel
    § 5 ods. 1 Zák. č. 182/1993 Z. z.: („Veľkosť spoluvlastníckeho podielu na dome je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome")


    Čiže v liste vlastníctva je veľkosť bytu aj pivnicou.

    Ale napr. pre rozpočítanie tepla bez merania platí vyhláška 630/2005 § 2 Základné pojmy Na účely tejto vyhlášky sa rozumie:
    pís. b) podlahovou plochou bytu alebo nebytového priestoru celková plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, alebo miestností nebytového priestoru nachádzajúcich sa za vonkajšími vstupnými dverami bytu, alebo nebytového priestoru a iných vykurovaných priestorov umiestnených mimo bytu bez plochy balkónov, lodžií, terás a nevykurovaných priestorov umiestnených mimo bytu alebo nebytového priestoru okrem tých prípadov, keď sa stavebnou úpravou tieto priestory spojili s miestnosťami bytu alebo s nebytovým
    priestorom,
    Mária27 Bytový zákon 182 priniesol spôsob uvádzania podielov na spoločných častiach a zariadeniach. Predtým sa pomer zapisoval v percentách - 100% v menovateli a percento plochy bytu v čitateli, čo upravili na celé čísla.
    Kedže však ide o pomerné číslo, výsledok je rovnaký.
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Takto skús. Každý byt ma podlahovú plochu. Byt plus príslušenstvo. Všetky plochy v dome spočítaš. Príklad, náš má súčet plôch 2 644 m2. Môj byt má 60 m2. môj majetkový podiel na spoločných častiach, zariadeniach a pozemku je na katastri zapísaný 60/2 644.

    Zo zákona

    b) vymedzenie veľkosti spoluvlastníckeho podielu vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome na spoločných častiach domu, spoločných zariadeniach domu, na príslušenstve, na pozemku zastavanom domom a na priľahlom pozemku, pričom veľkosť spoluvlastníckeho podielu je určená podielom podlahovej plochy bytu alebo nebytového priestoru k úhrnu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, ak sa pri priľahlom pozemku nepostupuje podľa písmena e)

    prepočet podielu na spoločných častiach na m2

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.