Zavrieť

Porady

podiel na spoločných častiach a zariadeniach

Prosím Vás viete mi niekto poradit ako vypočítať podiel na spoločných častiach a zariadeniach a podiel k pozemku?
Ide sa stavat bytový dom (8 byt. jednotiek a 8 garáži) a pozemok je v podiele 1/1.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    yukaya Pozri príspevok
    Prosím Vás viete mi niekto poradit ako vypočítať podiel na spoločných častiach a zariadeniach a podiel k pozemku?
    Ide sa stavat bytový dom (8 byt. jednotiek a 8 garáži) a pozemok je v podiele 1/1.
    Podiel je plocha jednotlivých bytov (garáží) k celkovej ploche bytov a garáží vyjadrených v m2. Napr. byt o rozlohe 70 m2 bude mať podiel na spoločných priestoroch 70/2879, ak súčet všetkých obytných plôch a garáží je 2879 m2. Toto sa pre praktické účely prevádza na uceleného menovateľa, v tomto prípade na 10.000, po úprave to teda bude:

    243/10000.

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Rada by som sa viac dozvedela o " ucelenom menovateli". Kde by som si mohla o tomto výpočte viac naštudovať? Potrebovala by som jeden pozemok odkúpiť, ale mám takú informáciu, že by som mala podať návrh na odkupenie, kde sú jednotlive podiely? prepočítané na " spoločného menovateľa". Ako si sa Chobot dopracoval prosím Ťa, k tomu číslu 243/10000 ? Ďakujem. / Asi som nedávala pozor na matematike/

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Soňula Pozri príspevok
    Rada by som sa viac dozvedela o " ucelenom menovateli". Kde by som si mohla o tomto výpočte viac naštudovať? Potrebovala by som jeden pozemok odkúpiť, ale mám takú informáciu, že by som mala podať návrh na odkupenie, kde sú jednotlive podiely? prepočítané na " spoločného menovateľa". Ako si sa Chobot dopracoval prosím Ťa, k tomu číslu 243/10000 ? Ďakujem. / Asi som nedávala pozor na matematike/
    Veľmi jednoducho, je to matematika, konkrétne zlomky.

    Ak máš pomer (ako v príklade) 70/2879, tak keď to chceš dať na nejakého rozumného menovateľa, napr. na podiel 10.000, tak postupuješ nasledovne:

    10.000 : 2879 = 3,473

    následne musíš upraviť aj čitateľa:

    70 x 3,473 = 243,11 čo je zaokrúhlene 243. Teda aj čitateľa aj menovateľa si vynásobila číslom 3,473.

    Teda ak máš 243 desať tisícin je to rovnako veľa ako 70 2879-tín.

    243 : 10.000 = 0,0243
    70 : 2879 = 0,0243

    Kapišto?
    Naposledy upravil Chobot : 26.11.08 at 08:26

    Soňula je offline (nepripojený) Soňula

    Soňula
    Áno, mám to " pochopenééé". Včera som žiadala o radu syna / siedmak/, ale že sa to ešte neučili....Tak Chobot opäť vďaka!

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    snad ako pomocka - dokaz, ak vsetko vypocitas,
    na kontrolu Ti posluzi, ze sucet vsetkych menovatelov Ti da cislo 10000 (ak pouzijes 10000), co bude 100% vyjadrenej celkovej plochy bytov a garazi, samozrejme mozes pouzit aj ineho spolocneho menovatela

    podiel na spoločných častiach a zariadeniach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.