Zavrieť

Porady

Faktúra s dobropisom a zlá úhrada

Ahojte Poraďáci,

mohli by ste mi prosím poradiť? Sme platcovia DPH, PÚ.

Prišla faktúru za telefón (62 €), je v nej nahodený aj dobropis za minulé obdobia vo výške -24 € (tento dobropis poslali predtým samostatne). Celková suma na úhradu fa je teda 38 €.

Potialto všetko OK, lenže mne sa podarilo túto faktúru nenávratne zaplatiť v plnej výške, teda v sume 62€. Z Telekomu mi povedali, že žiadnu opravnú faktúru oni nevystavujú a ani neposielajú, a tak len poslali na účet 24 € (za ten dobropis).

Teraz mi ale vôbec nie je jasné, ako toto celé zaúčtovať, faktúra na takú sumu, platba zase na inú a k tomu navyše ten dobropis. A ešte aj DPH :-( Vedeli by ste mi niekto prosím poradiť nejaký postup, ako to dať celé do poriadku? Som totiž v účtovníctve úplný začiatočník.

Ďakujem vám za každú odpoveď...
Naposledy upravil leas : 06.11.13 at 15:51 Dôvod: Nikto nepomôže?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    máš dobropis 24,-- účtuješ MD 518 -20, MD 343 -4 a D 321 -24
    máš riadnu fa s cenou na úhradu 38 - účtuješ MD 518 51,66, MD 343 10,34, MD 321 -24 (týmto zápisom uhradíš ten dobropis), D 321 38.
    úhradu v banke 321/221 vo výške 62 priradíš k tej faktúre 38 - dostaneš preplatok 24
    úhradu v banke 221/321 vo výške 24 - uhradíš si ten preplatok (resp. 321 na strane MD mínusom)
    leas tictac7, prosím ťa, upresni mi vetu:
    - máš riadnu fa s cenou na úhradu 38 - účtuješ MD 518 51,66, MD 343 10,34, MD 321 -24 (týmto zápisom uhradíš ten dobropis), D 321 38.
    Čo to znamená, že: MD 321 -24 (týmto zápisom uhradíš ten dobropis), D 321 38???

    Ďakujem Ti vopred
    tictac7 rozpíš si to na šibeničky a uvidíš. Tá poznámka v zátvorke bola len pre Tvoju info. Neviem, ako Ti robí soft, tak aby si vedela, ako vypárovať tie úhrady v knihe záväzkov.

    Faktúra s dobropisom a zlá úhrada

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.