Zavrieť

Porady

Úmrtie zamestnanca

Odhlásila som elektronickou poštou zamestnanca, ktorého prac.pomer skončil podľa par. 59 ods. 4. Musím doručiť na ZP a SP kópiu jeho úmrtného listu.
Mám však dilemu, ako postupovať pri par. 35 ods. 1 - mzdové nároky až do výšky 4-násobku priem.mesačného zárobku. Žila s ním manželka v spoločnej domácnosti. Viem, že nevyčerpaná dovolenka je mzdový nárok a mzdové nároky nie sú predmetom dedičstva, keďže manželka s ním žila v spoločnej domácnosti.
Má nevyplatenú mzdu za 10/2013 a tiež časť z mesiaca 11/2013, ktoré vyplatíme pozostalej manželke.
Musí spoločnosť vyplatiť 4-násobok mzdy, alebo nie ? Do tohto 4-násobku sa započítava aj mzda za 10/2013 a 11/2013 skutočne odpracovaná, nevyčerpaná dovolenka a mzdové príplatky, však ?
Nie som si istá, ako postupovať a nechcem poškodiť manželku, má toho dosť, manžel zomrel vlastnou rukou a všetci sme z toho mimo... taktiež jej chýbajú peniaze na pohreb.
Musí o mzdový nárok požiadať písomne, alebo jej ho môžeme vyplatiť aj bez toho ?
Ďakujem .
Naposledy upravil Replasťačka : 12.11.13 at 10:29
kn-alka Nemáš povinnosť vyplácať 4-násobok mzdy, to len AK mu vznikol nárok na mzdu, vypláca sa jeho manželke do výšky 4-násobku mzdy. Vyššie nároky sa potom už nevyplácajú - aspoň ja to tak "chňápem"
gatab Ak jej chceš pomôcť nezabudni hneď urobiť ročné zúčtovanie dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V spomínanom § nie je uvedené, že má byť vyplatený, tam ide o prechod nárokov.
    § 35
    Smrť zamestnanca

    (1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

    Takže spoločnosť vyplatí len to, na čo mu vznikol nárok podľa PZ.
    airin.nice Dobry den, prosim Vas a ako to je s RZ zamestnanca-konatela.Ziadost o RZ podava v jeho mene manzelka, alebo jej mam zaslat potrdenie o zdan.mzde?Dakujem.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka nepýtaj sa v komentári,polož vlastnú otázku
    airin.nice ja som sa uz pytala...cas 12:47
    kopretinka tak si posuň otázku......http://www.porada.sk/t217392-posuvan...e-sposoby.html
    airin.nice priznam sa-mam vzdy problem s novou poradou
    kopretinka zadala si otázku do komentára k cudzej otázke,založ si vlastnú otázku.Prečítaj si návod.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.