Zavrieť

Porady

Oprava čistej mzdy zamestnanca pri nesprávne vypočítaných a odvedených odvodod do SP, ZP a DU

Dobrý deň,
veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o radu resp. odborné stanovisko ako opraviť čistú mzdu zamestnanca za 08/2013, keby mzdový soft nesprávne vypočítal výšku odvodov za zamestnanca.
Máme soft od českého dodávateľa, nakoľko firma je iba organizačnou zložkou ČR firmy a tí trvajú na jednotnom soft na mzdy.
Pýtala som sa v SP, ZP ako správne opraviť takýto prípad. Všade mi povedali, že musím podať opravný mesačný výkaz, čo chápem. Lenže nikto mi nevedel povedať na základe akej legislatívy musím podať opravný výkaz a nemôžem to jednoducho dorovnať v najbližšom spracovaní miezd (takto to navrhuje dodávateľ soft, pretože nie je možné vstúpiť spätne do už spracovaných a uzatvorených miezd). Bohužiaľ toutu chybou pani, ktorej sme zle vypočítali odvody SP nevyplatila podporu v nezamestanosti. Bola to pani, ktorej skončila RD a firma jej dala vyčerpať jeden deň dovolenky a ostatnú jej preplatila. Systém odvody vypočítal za zamestnávateľa z max. VZ na 1deň, ale za zamestnanca z celej sumy preplatenej dovolenky. Čo SP reklamovala a dožadovali sa opravy VZ a prepočtu odvodov. Keďže som to nevedela inak urobiť, tak som opravila ručne mesačné hláseni v SP cez opravný výkaz. Do ZP sme to dodnes neopravili a ani na DU, keďže to v mzdovom softe nejde a ručne to opravovať nechcem, pretože aj tak treba opraviť aj dáta v softe. Inak bude mať zle všetky ročné potvrdenia. To, čo potrebujem je dokázať ČR dodávateľovi softweru, že musíme vedieť vstúpiť v takomto prípade do miezd za 8/2013, dať znovu prepočítať mzdu. Vygenerovať opravné výkazy a cez interné doklady zaúčtovať do účtovníctva v mesiaci, kedy sme na to prišli. Potom rozdiel buď doplatiť alebo si vypýtať naspäť. Stále im neviem nájsť nejaký paragraf, na základe ktorého by som toto svoje tvrdenie a aj tvrdenie SP a ZP oprela. Teda, že opravu čistej mzdy musíme realizovať cez opravné výkazy a nie nejakýmy plusovými alebo mínusovými položkami v aktuálnom mesiaci, nakoľko v SP ani ZP sa tieto neprejavia ako oprava nesprávne vypočítaných odvodov za 8/2013. Prosím Vás, viete mi niekto pomôcť?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Oprava čistej mzdy zamestnanca pri nesprávne vypočítaných a odvedených odvodod do SP, ZP a DU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.