Zavrieť

Porady

Výpočet čistej mzdy pri exekúciách

<TABLE class=tborder id=post316585 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1 id=td_post_316585>Mili poraďáci,

chcem sa spýtať, aké maté skúsenosti s výpočtom čistej mzdy pri exekúciách. Ide mi konkrétne o to, že Zákonník práce presne nešpecifikuje čistú mzdu, iba v § 131 definuje, čo patrí medzi prednotné zrážky (čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň). K prednostným zrážkam zaraďuje teda aj príspevok zamestnanca na DDP. V Exekučnom poriadku je však uvedené, že:
§ 69
(1) Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného, ktorá sa vypočíta tak, že od mzdy sa odpočíta preddavok na daň alebo daň z príjmov fyzických osôb a poistné na zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie a poistné na sociálne zabezpečenie 8a).
Nič sa nehovorí o príspevku na DDP. Z tohto mi vychádza, že ak budú niektorému zamestnancovi (ktorý si prispieva do III.piliera) vykonávané exekučné zrážky, tak výpočet čistej mzdy bude HM - poistné ZP - poistné SP - daň, teda bez príspevku na DDP. Viete mi to potvrdiť alebo naopak vyvrátiť ?
Vďaka
<!-- / message --></TD></TR><TR><TD class=alt2></TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --></TD></TR></TBODY></TABLE>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janber je offline (nepripojený) janber

    janber
    Je to tak ako píšeš. Podľa exekučného poriadku je čistá mzda = HM- poistné (ZP,SP) - Daň a podľa Občiaskeho súdneho poriadku je čistá mzda= HM-Daň

    Jana
    Iveta Matlovičová
    okey, ale ako vykázať čistú mzdu na páske,
    1. ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň
    2. alebo ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - daň a príspevok na DDP zraziť až z čistej mzdy

    janber je offline (nepripojený) janber

    janber
    Fronco
    okey, ale ako vykázať čistú mzdu na páske,
    1. ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - príspevok na DDP - daň
    2. alebo ako čistá mzda = hrubá mzda - poistné ZP - poistné SP - daň a príspevok na DDP zraziť až z čistej mzdy

    Celkom nerozumiem otázke. DDP vôbec nesúvisí s exekúciami. Pre výpočet exekúcie potrebuješ čistú mzdu, aby si vedel určiť výšku zrážky, ktorú môžeš zamestnancovi zrariť. Pre takýto výpočet použiješ čistú mzdu ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Na výplatnej páske bude uvedená výška zrážky, čistá mzda z ktorej si počítal nie.

    Jana

    JNOVAK je offline (nepripojený) JNOVAK

    JNOVAK
    Fronco, ak dovolíte, použil by som logiku, aj keď to v mnohom prípade interpretácie zákonov to nie je vhodná metóda. Keby niekto mal milión dlžob a krátko pred dôchodkom, mohol by si pripísať na DDP hoci celý zárobok, čím by odsabotoval exekúciu. Takže DDP by som pri výpočte čistej pre exekúciu neodpočítaval. Nech DDP platí z toho, čo mu ostane.
    Iveta Matlovičová
    "Na výplatnej páske bude uvedená výška zrážky, čistá mzda z ktorej si počítal nie." .. toto som chcel vedieť:-))
    ide o to, že pri výpočte mzdy podľa ZP sa považuje zrážka na DDP za prednostnú zrážku ako odvody, ale spôsob výpočtu čistej mzdy sa nikde v ZP nešpecifikuje, na strane druhej, ked pozriem do Exekučného zákona, spomínajú sa tam pri vyčíslení čistej mzdy odvody, dan ale vôbec nie DDP, takže teraz mám v tom jasno.
    čistá mzda ako čistá mzda, závisí od toho na aký účel ju chceš použiť ...

    Výpočet čistej mzdy pri exekúciách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.