Zavrieť

Porady

DP-ktorá kolonka?

Uz som skoro odovzdala DP, ked som si vsimla, ze zivnostnicka ma prijem aj na zaklade Zmluvy o vytvoreni diela o udeleni licencie - predmet zmluvy je "....podielat sa svojou ucastou na vytvoreni diela".
Tak teraz mam dilemu, kde tento prijem zaradit - ci normalne medzi prijmy zo zivnosti alebo ako prijem z pouzitia alebo poskytnutia prac z priemyselneho vlastnictva... (par. 6, riadok 5 DP) a uplatnit pausalne vydaky 25%??
Pomozete mi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    keri
    Uz som skoro odovzdala DP, ked som si vsimla, ze zivnostnicka ma prijem aj na zaklade Zmluvy o vytvoreni diela o udeleni licencie - predmet zmluvy je "....podielat sa svojou ucastou na vytvoreni diela".
    Tak teraz mam dilemu, kde tento prijem zaradit - ci normalne medzi prijmy zo zivnosti alebo ako prijem z pouzitia alebo poskytnutia prac z priemyselneho vlastnictva... (par. 6, riadok 5 DP) a uplatnit pausalne vydaky 25%??
    Pomozete mi?
    Das to ako prijem z pouzitia alebo poskytnutia prac z priem.vlast. ten riadok 5 v DP a mozes uplatnit 25% vydavky

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    katkaj
    Das to ako prijem z pouzitia alebo poskytnutia prac z priem.vlast. ten riadok 5 v DP a mozes uplatnit 25% vydavky
    Trochu túto radu upresním. Príjem určite vykážeš v riadku 5 (§ 6 ods.2 písm.a), ale 25 % výdavky z príjmu môžeš uplatniť iba v prípade, že si uplatnila 25 % výdavky aj z príjmu zo živnosti. Na riadkoch 1 až 8 musia byť výdavky uplatnené rovnako. Buď skutočné, alebo percentom z príjmu.

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Cize pri "normalnych"prijmoch zo zivnosti uvediem skutocne vydaje a pri tom dalsom prijme v stlpci vydaje uvediem 0,--? Inac ten z riadku 5 ma ako FO a nie ako zivnostnik.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    keri
    Cize pri "normalnych"prijmoch zo zivnosti uvediem skutocne vydaje a pri tom dalsom prijme v stlpci vydaje uvediem 0,--? Inac ten z riadku 5 ma ako FO a nie ako zivnostnik.

    Toto platí len vtedy, ak živnostník je platiteľom DPH.A nie je platiteľom DPH môžeš uplatniť pri ďalšom príjme paušál 25 %.

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Este raz, lebo mam v tom gulas:
    1. zivnostnik (nie je platitelom dph) ma prijmy zo zivnosti 100 000,-- - to pojde do riadku 2, preukazatelne vydavky tie do toho isteho riadku
    2. ako obcan mal este prijmy z pouzitia prav 20 000,-- Sk - to pojde do riadku 5 a do toho isteho riadku vydavky 25% alebo nic?
    Prosim,prosim o pomoc!!!

    keri je offline (nepripojený) keri

    keri
    Len pre istotu:
    volala som na prislusny DU a tam mi pani poradila, ze v ziadnom pripade sa neuplatnuje 25% ako pausalny vydavok pri tom riadku 5. Tak predpokladam, ze poradila dobre...

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    keri
    Cize pri "normalnych"prijmoch zo zivnosti uvediem skutocne vydaje a pri tom dalsom prijme v stlpci vydaje uvediem 0,--? Inac ten z riadku 5 ma ako FO a nie ako zivnostnik.
    Áno urobíš to takto. Príjem na riadku 5 má ako fyzická osoba podľa par.6 ods.2 písm. a) zákona 595/2003 Z.z.

    Katija je offline (nepripojený) Katija

    Katija
    keri
    Este raz, lebo mam v tom gulas:
    1. zivnostnik (nie je platitelom dph) ma prijmy zo zivnosti 100 000,-- - to pojde do riadku 2, preukazatelne vydavky tie do toho isteho riadku
    2. ako obcan mal este prijmy z pouzitia prav 20 000,-- Sk - to pojde do riadku 5 a do toho isteho riadku vydavky 25% alebo nic?
    Prosim,prosim o pomoc!!!
    V žiadnom prípade to nemôžeš urobiť takto. Nedovolí ti to § 6 ods.10 zákona 595/2003 Z.z v znení platnom do 31.12.2005
    "§ 6 odsek 10 znie:
    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2
    ........"

    1.Príjem zo živnosti je v § 6 odsek 1 písm. b)
    2.Príjem z použitia alebo poskytnutia...... je v § 6 odsek 2 písm. a)


    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Katija máš pravdu. Ospravedlňujem sa za svoj horeuvedený príspevok. Poplietla som to.Možnosť kombinácie skutočných výdavkov a paušálom 25 %u neplatiteľa DPH je len medzi § 6 ods. 1 a 2 a § 6 ods. 3.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.