Zavrieť

Porady

Ako čo najvýhodnejšie riešiť obchodných reprezentantov? (z pohľadu zmlúv, účtovníctva a daní)

Zdravím Vás,
mám zostavený internetový produkt, ktorý potrebujem distribuovať zákazníkom (v tomto prípade podnikateľom). Distribúciu k zákazníkom plánujem realizovať formov obchodných zástupcov, ktorí budú platení od výkonu.
V súčasnosti si nemôžem dovoliť zamestnávať ľudí, keďže v začiatku potrebujem minimalizovať náklady, čiže obch. zástupcov budem riešiť určite ako externých pracovníkov.
Je mi jasné, že s živnostníkmi je najmenší problém, čo sa týka zmlúv, účtovníctva a následných uznaných nákladov.
Nie však všetci "adepti" majú vôľu si okamžite otvárať živnosti, keďže majú logicky obavy, či sa im to oplatí resp. či im to pôjde.
Tým pádom som sa trochu obzeral po právnych možnostiach spolupráce s nepodnikateľmi. Ako vhodná alternatíva živnosti pre nepodnikateľov sa mi javí Zmluva o sprostredkovaní (príp. Mandátna zmluva).
Chcem sa teda informovať:
1. je na základe tejto zmluvy možné "zamestnať" nepodnikateľa pre výkon tejto funkcie?
2. aké sú moje povinnosti, ako "zamestnávateľ"?
3. ako to je potom s nákladmi, keďže jeho odmena je vlastne náklad, ale žiadny doklad mi nevystaví (živnostník mi napr. vystaví faktúru, ktorú priradím ku platbe z účtu). Stačí mi keď bude v nákladoch len výpis z BÚ a podložím to zmluvou o sprostredkovaní?
4. ako sa tento výdavok zaúčtuje?

Vopred ďakujem za pomoc =)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako čo najvýhodnejšie riešiť obchodných reprezentantov? (z pohľadu zmlúv, účtovníctva a daní)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.