Zavrieť

Porady

Predaj pozemku od platiteľa DPH občanovi

Dobrý deň,
Spoločnosť s.r.o. – mesačný platiteľ DPH - v roku 2005 nadobudla pozemky od neplatcu DPH.
Nekupovala ich za účelom neskoršieho predaja, ale na svoju podnikateľskú činnosť.
Na tieto pozemky – ostatné plochy – nikdy nebol zaúčtovaný nejaký náklad / doklad s možnosťou odpočtu DPH / – na ich údržbu, resp. na opravu...
Nie sú to stavebné pozemky, nie je na nich stavba, sú to len čisté pozemky.
Teraz ich ide predať fyzickej osobe – občanovi – nie SZČO.
Môže uplatniť §38 ods.2 zákona o DPH ? – teda oslobodenie - kúpna zmluva - predajná cena bez vyčíslenia DPH ? Samozrejme, že sa predávajú za cenu vyššiu, ako bola obstarávacia cena.

Potom účtovanie:
A., úbytok predaného pozemku v OC 541/031
B., predajná cena na základe kúpnej zmluvy v hotovosti, resp. na účet 211,221/641

Ďakujem za akékoľvek vyjadrenie !
Naposledy upravil JANA LC : 20.11.13 at 11:44 Dôvod: preklep
3 komentárov     zbaliť
mojto o aký pozemok ide?
JANA LC ostatné plochy
JANA LC Našla som si ešte nejaké podobné témy, hoci sa s tým trápim zo dve hodiny, takže si myslím, že keď to nie sú stavebné pozemky, môžem uplatniť §38 ods.2, a to účtovanie je správne, lebo som to vyskúšala v Omege a súvaha je v poriadku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj čisté pozemky môžu byť stavebné pozemky, takže si to riadne over.
    To, že na nich nie je stavba, nie je argument.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JANA LC Mám to overené, je to mimo zastavaného územia obce, nachádza sa na nich les z náletov, kamenné bralo, žiadne inžinierske siete, nie sú to rovné pozemky... Veľmi pekne ďakujem za vyjadrenie, pozriete sa mi prosím na to účtovanie, už som to aj zaúčtovala a súvaha vyzerá v poriadku.
    Pekný záver dňa !

    Neviem prečo, aj keď som si dala sledovať tému, nič mi na e-mail neprišlo, preto píšem neskôr.
    KEJKA sledovať tému a posielať notifikáciu na mail sú dve rôzne voľby.
    účtovanie je v poriadku až na účet 211 - cena pozemku bude zrejme vyššia ako 5000 EUR, nie?
    JANA LC na to som si dala pozor, predajná cena nepresiahne 5.000,- €
    Prajem pekný večer !
      zbaliť

    Predaj pozemku od platiteľa DPH občanovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.