Zavrieť

Porady

Darovanie zdedenej nehnutelnosti pravnej osobe

Dobrý deň!
moja stará mama žila v rodinnom dome viac ako 40 rokov (mala tam trvalý pobyt). Zomrela v apríli 2011 a moja mama dedila rodinny dom. Teraz ja by som chcela založiť s.r.o, ktorý by mal sídlo v spomínanom dome. Dom by som chcela napisat na moje meno, aby som tam mohla podnikať. Mala by som otázku, kedy a akym sposobom by som mala prepisat dom na moje meno aby moja mama neplatila daň z nehnutelností? Mala by mama mne darovat este pred zalozenim s.r.o, alebo aj potom je to možné? Alebo lepšie je odkupiť nehnutelnosť? Veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Daň z nehnuteľnosti sa platí aj za stavby na bývanie, aj za stavby využívané na podnikanie - rozdiel v sadzbe je vo VZN každej obce.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Mama nebude platiť pri predaji nehnuteľnosti daň z príjmu. Príjem z predaja jej domu bude od dane oslobodený, keďže mama spĺňa podmienku na oslobodenie, ktorou je doba vlastníctva domu vrátane doby vlastníctva poručiteľa v priamom rade aspoň 5 rokov.
    Daň z darovania je dávno zrušená.
    Takže môže ti dom darovať, ale aj predať. Ako sa dohodnete.
    Ak si myslela na daň z nehnuteľnosti, tak dopĺňam odpoveď.
    Ak bude nový vlastník zapísaný na LV do konca roku 2013, tak daň z nehnuteľnosti za rok 2014 platí už nový vlastník. Rozhodujúce je vlastníctvo k 1.1.2014.
    Naposledy upravil Kvaka : 25.11.13 at 12:54 Dôvod: doplnenie o DzN
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj To je pravda, ale daň z nehnuteľností zrušená nebola. Teda niekto ju zaplatiť musí.
    villant Takže ak kúpim nehnutelnosť cielom podnikania (kupnu cenu dám do nákladoch), tak sa daň za nehnutelnosť musí zaplatiť?
    Kvaka Akú daň máš na mysli?
    marjankaj No nehnuteľnosť(teda kúpna cena) nejde do nákladov. Do nákladov môžu ísť iba odpisy, ak ide o odpisovaný majetok.
    Kvaka Ak myslela na daň z nehnuteľnosti, tak som doplnila odpoveď.
    villant Rozumiem. Takže daňl z nehnuteľnosti platí vždy vlastník. A v prípade, že mama predá dom s.r.o-ke (ktore vlastnim ja, cize dcéra), tak ona nemusí platiť dan z predaja nehnutelnosti?
    marjankaj Vždy nie. Niekedy platí ten, kto nehnuteľnosť užíva.
    villant ok. Ale tu dan z predaja nehnutelnosti netreba platit v ziadnom pripade, vsak?
    Kvaka Daň z príjmu z predaja nebude platiť, máš to v odpovedi. Rozklikni si toto http://www.sora.sk/poradna/platenie-...-nehnutelnosti
      zbaliť

    Darovanie zdedenej nehnutelnosti pravnej osobe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.